Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Terminál ropovodu Adria v chorvátskom Omišalji.
Spoločnosť Transpetrol v rámci projektu rekonštrukcie a modernizácie ropovodu Adria zrekonštruuje na slovenskej strane časť rozpovodu Družba. Na snímke terminál ropovodu Adria v chorvátskom Omišalji. janaf.hr
16. júla 2015 15:04 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Terminál na ruskú ropu v Rotterdame nebude

Terminál na uskladňovanie uralskej ropy a ropných produktov bol spoločným projektom prístavu Rotterdam a ruskej firmy Shtandart TT. Dôvodom na zrušenie sú zmeny podmienok na trhu s ropou a pochybnosti o realizovateľnosti projektu.

Plány rotterdamského prístavu, ktorý je najväčším európskym prístavom, a ruskej firmy Shtandart TT na výstavbu terminálu na uskladňovanie ropy v objeme 3 mil. kubických metrov sa zrušili. Rotterdamský prístav o tom informoval vo štvrtok. Dôvodom sú zmeny podmienok na trhu s ropou a pochybnosti o realizovateľnosti projektu. Zámerom bolo v termináli uskladňovať uralskú ropu a ropné produkty a pred štyrmi rokmi, keď ho ohlásil holandský premiér Mark Rutte, bol označovaný za dôkaz silných obchodných vzťahov medzi oboma krajinami.

Problémový trh s ropou?

„Shtandart TT nedávno inicioval diskusie o realizovateľnosti projektu, čo viedlo k rozhodnutiu zrušiť tento spoločný projekt,“ uviedol rotterdamský prístav vo vyhlásení na svojej internetovej stránke. Majiteľom firmy Shtandart TT je ruská investičná spoločnosť Summa Group. Spoločnosť vo svojom stanovisku konštatovala, že rozhodnutie zrušiť kontrakt odzrkadľuje zmenu makroekonomickej situácie a podmienok na trhu s ropou.

Vzťahy s Ruskom

Finančná pozícia ruských energetických firiem sa stáva neistejšou, keďže ekonomiku Ruska, ktoré je závislé od exportu, vážne poškodil prudký pokles cien ropy. Okrem toho vzťahy medzi Ruskom a Európou sa dramaticky zhoršili odvtedy, ako pred dvoma rokmi na východe Ukrajiny vypukla separatistická vojna, pričom povstalcov podporuje Moskva.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame