Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo radiátor
Niektoré teplárenské spoločnosti plánujú ceny tepla znižovať. FreeDigitalPhotos.net
15. januára 2014 11:24 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od venergetikeSITA

Teplári zatiaľ nemajú z teplej zimy hlavy v smútku

Výrobcovia tepla nechcú hodnotiť vykurovaciu sezónu na základe teplých dní v januári. Spoliehajú sa, že zima na Slovensku vie udrieť nielen vo februári, ale aj v marci či v apríli. Pre teplejšie počasie, ktoré znižuje spotrebu tepla, nehrozí spotrebiteľom zvyšovanie cien tepla.

Vykurovacia sezóna je v plnom prúde. Viacerí spotrebitelia však svoje radiátory stíšili na minimum. Dôvodom je teplá zima. Výrobcovia tepla však zatiaľ nebijú na poplach, aj keď spotreba tepla nie je na takej úrovni, ako by si možno predstavovali. „Aktuálny mesiac január už spadá do novej vykurovacej/účtovacej sezóny 2014. A nakoľko máme za sebou len prvé dni tohto mesiaca, je ťažko hovoriť o jeho vplyve na celú vykurovaciu sezónu. Môžeme však konštatovať, že v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, sú aktuálne teploty nadpriemerne vysoké,“ povedal predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný.

Veria v chladnejšiu jar

Teplári si však na druhej strane uvedomujú, že im do karát nehrajú ani dlhodobé predpovede počasia. M. Obšivaný aj napriek tomu upozorňuje, že zima na Slovensku vie udrieť nielen vo februári, ale aj v marci či v apríli. „Spomeňme si len na ostatný rok, kedy na začiatku apríla, počas Veľkonočných sviatkov, bola na celom Slovensku tuhá zima a množstvo snehu. Na vykurovaciu sezónu sa preto treba pozerať ako na 12 mesačný cyklus,“ dodal. Výrobcovia tepla sa tak spoliehajú na to, že jedno obdobie sa vykompenzuje druhým.

Ceny tepla sa meniť nebudú

Výrobcovia tepla zatiaľ neuvažujú nad zvyšovaním cien pre nižšiu spotrebu tepla. Väčšina regulovaných subjektov má od začiatku roka nové platné cenové rozhodnutia, ktoré vydal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR. Tieto cenové rozhodnutia stanovujú ceny tepla až do konca roka. „Preto určite v tomto období žiadny z regulovaných subjektov neuvažuje o predložení návrhu na zmenu ceny z dôvodu nižších dodávok tepla,“ zdôraznil M. Obšivaný. Ceny tepla sú podľa neho stanovované na ročnej báze, čo je práve výhodné pre elimináciu extrémnych výkyvov počasia. Následne po skončení roka teplári zúčtujú skutočné náklady na dodávku tepla. Ak bol rok teplejší, ako sa na základe odhadov a plánov uvažovalo, tak sa odberateľom vráti príslušná čiastka v rámci vyúčtovania.

Počasie nie je dôvod na zmenu ceny tepla

M. Obšivaný upozorňuje, že výrobca tepla môže podľa zákona o regulácii sieťových odvetví regulačný úrad požiadať o zmenu ceny tepla len vtedy, ak sa výrazne zmenili ekonomické parametre, z ktorých sa vychádzalo pri určení ceny. „Môže ísť napríklad o výrazný nárast cien plynu alebo cien iných primárnych palív, respektíve nová investícia, s ktorou sa pri predkladaní cenového návrhu neuvažovalo,“ konštatuje M. Obšivaný.

Koncom roka sa ceny nemenili

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR koncom minulého roka informoval, že tohtoročné ceny tepla sa v priemere nebudú líšiť od tých minuloročných. Niektorým domácnostiam by sa mali vďaka úsporným opatreniam, ako je napríklad zatepľovanie, náklady na teplo dokonca znížiť.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies