Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tepláreň
Ilustračné foto SITA
28. apríla 2013 0:00 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Teplári vykurovaciu sezónu nepovažujú za extrémnu

Výrobcovia tepla nehodnotia končiacu sa vykurovaciu sezónu ako extrémnu. Podľa Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT), objem dodávok tepla v prvom štvrťroku tohto roka je takmer porovnateľný s objemom dodávok tepla počas prvých troch mesiacov v minulom roku. „Tohtoročná miernejšia zima v mesiacoch január a február totiž výrazným spôsobom kompenzovala chladnejšie dni v mesiacoch marec a apríl,“ uviedol pre agentúru SITA šéf teplárenského zväzu Miroslav Obšivaný.

Končiaca vykurovacia sezóna sa oproti minulým rokom teda líšila hlavne v dĺžke vykurovania v bytoch. Dodávateľ tepla môže prerušiť dodávku tepla, ak vonkajšia teplota presiahne v dvoch za sebou idúcich dňoch 13 stupňov Celzia a podľa predpovede vývoja počasia táto hodnota neklesne ani ďalšie dni. „Do prvej polovice apríla tohto roka teplomer stále ukazoval nízke hodnoty,“ dodal Obšivaný.

Spotrebitelia, ktorým dodávajú teplo veľkí výrobcovia tepla prostredníctvom centrálneho zásobovania teplo, sa vraj nedoplatkov za teplo nemusia obávať. „Túto zimu môžeme hodnotiť ako veľmi dlhú, ale ani dĺžka vykurovacieho obdobia nemusí neovplyvniť cenu tepla a nedoplatky za teplo,“ povedal Obšivaný. Podľa neho však môže peňaženky spotrebiteľov zaťažiť počasie v jeseni. „Konečné vyúčtovanie nákladov za teplo za rok 2013 bude realizované až po skončení roka a bude ešte závisieť od vývoja počasia v druhej polovici apríla, na jeseň a v závere roka. Jesenné teploty rozhodnú o tom, kedy sa na jeseň začne kúriť, čo má tiež vplyv na celú vykurovaciu sezónu,“ vysvetlil Obšivaný.

Teplári sa zatiaľ neodvážili prognózovať vývoj cien tepla pre domácnosti. „Cena tepla úzko súvisí s cenou komodít, ktoré do jej výpočtu vstupujú. Aký bude vývoj cien v tomto roku, je pomerne ťažké odhadnúť,“ dodal Obšivaný. Výrobcovia tepla však volajú po stabilných cenách a svojim odberateľom odporúčajú realizovať opatrenia na zamedzenie úniku tepla ako je napríklad zatepľovanie bytových domov.

Výrobcovia tepla sa v tomto roku v oblasti legislatívy sústredia na Štátnu energetickú politiku. V nej očakávajú, že vláda podporí centrálne zásobovanie teplom (CZT). „Cieľom zväzu je aj naďalej vstupovať do legislatívneho procesu tak, aby sa táto podpora stabilne budovala. Už niekoľko rokov upozorňujeme, že nestabilita CZT kúrenie predražuje a robí starosti nielen vláde, ale hlavne občanom,“ uzavrel Obšivaný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame