Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze ceny energií
Ilustračné foto pixabay.com
11. februára 2019 11:08 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Teplári a vodári musia vrátiť svojim odberateľom tisíce eur

Niektoré spoločnosti vlani účtovali za dodávky tepla alebo vody viac, ako im regulátor schválil.

Teplárenské a vodárenské spoločnosti musia svojim odberateľom za vlaňajšok vrátiť 168 tisíc eur. Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) si totiž niektoré spoločnosti účtovali za dodávky tepla alebo vody viac, ako im regulátor schválil. „Úrad uložil regulovaným subjektom vrátiť odberateľom tepla a vody spomínané finančné prostriedky, ktoré predstavovali rozdiel medzi uplatnenou cenou a cenou, ktorá mala byť uplatnená podľa platných právnych predpisov,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Kontroly

Regulačný úrad v minulom roku vykonal u regulovaných subjektov celkovo stovku kontrol. Z toho 39 kontrol bolo v spoločnostiach podnikajúcich v elektroenergetike, 13 v plynárenstve, 41 v tepelnej energetike, osem vo vodárenstve a jednu kontrolu vo firme podnikajúcej s pohonnými látkami a ropou. „Najčastejšie porušenia zákona sa týkali nedodržania určeného spôsobu cenovej regulácie a neuskutočňovania dodávok tovaru a služieb v súlade so schválenými alebo určenými cenami,“ podotkol Igaz. Najviac porušení zákona regulátor zistil u elektroenergetických podnikov.

Pokuty

ÚRSO udelil v minulom roku celkovo 211 pokút vo výške 236 tisíc eur. „Najvyššiu pokutu vo výške 25 tisíc eur úrad uložil spoločnosti Priemyselný park Štúrovo za porušenie povinností dodávateľa a distribútora elektriny a plynu,“ konštatoval Igaz.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame