Teplárenské firmy prehodnocujú svoje investičné plány

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tepláreň
SITA

Slovenské teplárenské spoločnosti investovali v minulom roku takmer 100 mil. eur. V tomto roku mali podniky vyrábajúce teplo v pláne preinvestovať viac ako 80 mil. eur. Tieto investície smerovali, či majú smerovať najmä do oblasti zvýšenia energetickej efektívnosti a využívania lacnejších obnoviteľných zdrojov energií. Predseda Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný však upozornil, že plánované investície môže ohroziť novela vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO), ktorá bude regulovať vzťahy v procese stanovovania cien tepla od budúceho roku.

„Pod tlakom novo navrhovaných ustanovení sú teplárenské spoločnosti nútené prehodnocovať svoje investičné programy a niektoré z nich už prijali rozhodnutie o zmrazení investícií až do vyjasnenia aktuálnej situácie,“ uviedol Obšivaný. Podľa neho nová vyhláška buď priamo bráni realizácii nových investícií alebo výrazne demotivuje teplárov rozvíjať infraštrukturálne projekty v systémoch centralizovaného zásobovania teplom.

Teplárom sa nepáči snaha regulačného úradu zaviesť reguláciu cien vybraných druhov palív. Podľa návrhu vyhlášky budú musieť podniky nakupovať palivo za určenú regulovanú cenu. „Ak teda výrobca tepla na trhu nezíska palivo za cenu predpísanú regulátorom, napríklad v prípade drevnej štiepky, bude musieť siahnuť po inom palive, ktoré má povolenú vyššiu nákupnú cenu, napríklad zemný plyn, alebo je drahšie a dokonca menej ekologické, ale jeho cena nie je regulovaná, napríklad uhlie. Na takúto situáciu najviac doplatí konečný spotrebiteľ tepla a rozhodne nesplníme ciele v oblasti ochrany životného prostredia,“ myslí si Obšivaný.

Slovenský zväz výrobcov tepla predložil regulačnému úradu takmer 20 zásadných pripomienok k návrhu vyhlášky. „Návrh predložený ÚRSO vyvoláva celý rad otázok. Mnoho ustanovení môže významne poškodiť záujmy odberateľov tepla, spôsobiť škody výrobcom a dodávateľom tepla, spochybňuje oficiálnu Energetickú politiku SR, brzdí implementáciu európskej energetickej legislatívy smerujúcej k vyššej energetickej efektívnosti a podľa právnikov je dokonca v rozpore so základnými zákonnými a ústavnými princípmi,“ konštatoval Obšivaný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SZVT Slovenský zväz výrobcov tepla