Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tepláreň Košice
Tepláreň Košice. SITA
28. februára 2014 11:10 Energetika všeobecneAktuality od SITASITA

Tepláreň Košice plánuje úpravy kotla za vyše 20 mil. eur

Košická tepláreň vyhlásila verejné obstarávanie na rekonštrukciu a denitrifikáciu svojho kotla. Využije na to zdroje z Európskej únie.

Ekologizácia výroby v Teplárni Košice pokračuje. Po tom, čo si našla dodávateľa na denitrifikáciu a odsírenie spalín pre jeden zo svojich kotlov, hľadá tentokrát dodávateľa na rekonštrukciu a denitrifikáciu ďalšieho z nich. Vyplýva to z oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania uverejneného v Úradnom vestníku Európskej únie, podľa ktorého plánuje zásadné úpravy výrobného procesu tak, aby vyhovoval predpisom na ochranu čistoty ovzdušia a dodržiaval po roku 2016 požiadavky na emisné limity podľa európskej smernice. Náklady na tento projekt, ktorý sa má financovať aj z európskych zdrojov, spoločnosť predpokladá na úrovni 20,4 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Viacero úprav

Zmena výrobného procesu v Teplárni Košice má podľa oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania zahŕňať zmenu konštrukcie zariadenia na výrobu tepla vo forme prehriatej pary a zmenu konštrukcie druhého ťahu kotla. Tieto úpravy majú pozostávať z inštalácie denitrifikácie spalín, úpravy nosnej konštrukcie a základov, úpravy ohrievača vody, náhrady rotačného ohrievača vzduchu rúrkovým, parného ohrievača vzduchu a výmeny šotového ohrievača.

V Košiciach aj ďalšie projekty

ČO JE DENITRIFIKÁCIA?

DENITRIFIKÁCIA je proces redukcie dusičnanov a dusitanov na elementárny dusík.

Uvedený projekt je tak pokračovaním v procese ekologizácie výroby v košickej teplárni, ktorá ešte v lete minulého roku vyhlásila tender na výstavbu zariadenia na odsírenie uhoľných kotlov s cieľom plnenia emisných limitov platných po roku 2016. Vo februári tohto roka pritom oznámila, že dodávateľom v tomto projekte bude košická spoločnosť Marcus Industry. Náklady budú pritom vyššie, ako sa pôvodne predpokladalo. Kým pri vyhlásení tendra ich Tepláreň Košice odhadovala na takmer 27,3 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty, výsledná suma predstavuje 31,3 mil. eur.

Novinky nie len na východe

Podobné projekty však nerealizujú iba v Košiciach. Emisné limity totiž do ekologizácie svojej produkcie tlačia aj ostatné veľké teplárne. Podobne ako Tepláreň Košice tak ešte v septembri minulého roka vyhlásila tender na modernizáciu svojich kotlov aj Žilinská teplárenská. A podobne ide o nezanedbateľnú sumu, tentokrát predpokladanú na úrovni 24 mil. eur. Vo všetkých prípadoch pritom teplárne využívajú podporu z Európskej únie prostredníctvom Operačného programu Životné prostredie.

Jedna z najväčších

Tepláreň Košice, a.s. patrí medzi najväčších výrobcov a distribútorov tepla vo forme horúcej vody a pary v centralizovanom zásobovaní teplom na Slovensku. V súčasnosti v Košiciach prevádzkuje kogeneračný zdroj tepla o inštalovanom tepelnom výkone 618 megawattov a inštalovanom elektrickom výkone 121 megawattov. Okrem tepla spoločnosť vyrába aj elektrickú energiu a poskytuje podporné služby a regulačnú elektrinu pre potreby elektrizačnej sústavy SR. Približne 72 % tepla odoberá mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo, s.r.o. Košice, ktorá zásobuje väčšinu košických domácností. Z celkových ročných dodávok tepla tvoria približne 66 % domácnosti a 34 % ostatní odberatelia.

V rukách štátu

Akcionárom spoločnosti Tepláreň Košice je Fond národného majetku Slovenskej republiky, ktorý vlastní 100% akcií. Košickú tepláreň už viackrát chcela predať pravicová vláda. Nikdy to však nestihla a po príchode ľavicovej vlády pod vedením Roberta Fica sa privatizácia tak košickej, ako aj ďalších teplární vlastnených štátom, zastavila.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame