Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Nováky
Areál závodu Elektrárne Nováky seas.sk
28. septembra 2015 12:20 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Tepelnú elektráreň v Novákoch stihnú vynoviť

Slovenské elektrárne plánujú aj naďalej prostredníctvom domáceho hnedého uhlia a biomasy vyrábať elektrinu v Elektrárňach Nováky.

Od budúceho roka budú už aj pre slovenské tepelné elektrárne platiť prísnejšie environmentálne limity stanovené Bruselom. Spoločnosť Slovenské elektrárne v tejto súvislosti musela investovať do modernizácie tepelných blokov v Elektrárni Nováky (ENO). Slovenský dominantný výrobca elektriny sľubuje, že do konca roka stihne prvý a druhý blok Elektrárne Nováky B zrekonštruovať, tak aby spĺňali požadované európske limity. S výrobou elektriny v tomto energetickom zdroji tak počíta aj v budúcnosti. „Investovali sme do regulačných tepelných Elektrární Nováky milióny eur a plánujeme naďalej ich prevádzkovanie, ako dôležitého a bezpečného výrobcu elektriny, tepla a podporných služieb pre prenosovú sústavu,“ povedala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.

Tretí a štvrtý blok ENO B končia

Elektrárne Nováky B disponujú ešte tretím a štvrtým blokom. Tieto menej ekologické bloky sú v prevádzke v súčasnosti, počas modernizácie prvého a druhého bloku. S prevádzkou tretieho a štvrtého bloku však Slovenské elektrárne už v budúcnosti nepočítajú, a od nového roka budú definitívne odstavené. „Projekt sa týka dvoch blokov elektrárne ENO B, ktoré boli modernizované a ekologizované už v minulosti a predstavuje optimálne technicko-ekonomické riešenie zabezpečenia kontinuity v plnení záväzkov vyplývajúcich zo všeobecného hospodárskeho záujmu,“ dodala Burdová.

Modernizácia za milióny

Prebiehajúci projekt modernizácie a ekologizácie prvého a druhého bloku ENO B začali Slovenské elektrárne realizovať už v roku 2012. Celá modernizácia a ekologizácia prvého a druhého bloku ENO B by mala elektrárne vyjsť na zhruba 40 miliónov eur. Slovenské elektrárne pred štyrmi rokmi investovali aj do druhej časti nováckej elektrárne ENO A. Elektrárne v nej investovali do projektu rozšírenia palivovej základne a začali vyrábať elektrinu spoluspaľovaním domácej drevnej štiepky. Náhradou fosílnych palív drevnou štiepkou sa elektrárňam vlani podarilo vypustiť do ovzdušia o približne 60 tisíc ton oxidu uhličitého menej.

Verejný záujem

V rámci všeobecného hospodárskeho záujmu musia Slovenské elektrárne vyrábať časť elektriny aj prostredníctvom vydobytého uhlia na Slovensku. Tomu sa hovorí vyššie spomínaný všeobecný hospodársky záujem, ktorý v minulosti zaviedli politici pre podporu slovenského baníctva. V minulom roku splnili Elektrárne Nováky všeobecný hospodársky záujem na 102 % a vyrobili elektrinu v objeme 1 743 gigawatthodín. Spoluspaľovaním drevnej štiepky na fluidnom kotly v ENO A dodali celkovo 2,7 gigawatthodín elektriny.

Zastaví to niekto?

Keďže pre elektrárne je výroba elektriny prostredníctvom slovenského hnedého uhlia z ekonomického hľadiska nevýhodná, musia ju zadotovať spotrebitelia. Tí v rámci koncových cien elektriny prispievajú na slovenské baníctvo ročne sumou zhruba 90 miliónov eur. Tento podporný mechanizmus by mal platiť s výhľadom až do roku 2035. Zatiaľ ani jedna vláda nemala odvahu takúto podporu slovenského baníctva zrušiť. Niektoré opozičné politické strany sľubujú, že po prípadnom úspechu v blížiacich sa budúcoročných parlamentných voľbách by dotovanie výroby elektriny z domáceho uhlia zrušili. Aké postoje majú jednotlivé politické strany k tejto problematike si môžete prečítať v jednom z Letných Špeciálov.

Prispievajú aj k stabilite siete

Prevádzka Elektrární Nováky, ktorá je palivovo zabezpečená výhradne uhlím z domácich baní a domácej štiepky, je dôležitá nielen z pohľadu napĺňania všeobecného verejného záujmu, ale aj z hľadiska bezpečnosti národnej energetickej siete. Novácka elektráreň ma totiž flexibilnú schopnosť reagovať na regulačný dopyt po regulačnej elektrine. Nábeh výroby elektriny v prípade potreby je približne 30 minút. „Elektrárne Nováky budú naďalej plniť svoje záväzky vyplývajúcich zo všeobecného hospodárskeho záujmu, nové prísne environmentálne európske limity a zároveň poskytovať služby prenosovej sústave Slovenska, prispievať k stabilite celej siete a pokrývať potreby priemyslu a obyvateľstva v regióne,“ uzavrela Burdová.

Dodávajú teplo

Závod hnedouhoľnej Elektrárne Nováky so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch sa nachádza v blízkosti Nováckych uhoľných baní. Okrem výroby a dodávky elektrickej energie zabezpečujú Elektrárne Nováky dodávku horúcej vody na vykurovanie miest Prievidza, Nováky, Zemianske Kostoľany ako aj pre priemyselné a iné organizácie. Elektrárne pracujú v elektrizačnej sústave v základnom a pološpičkovom režime. Výstavba Elektrárne Nováky, časť ENO A, začala v roku 1949 a prvý z turbogenerátorov uviedli do prevádzky v roku 1953. Kombinovaný výkon ENO A je v súčasnosti 46 megawattov. V rokoch 1963 až 1976 postavili štyri bloky ENO B, každý má výkon 110 megawattov a okrem hnedého uhlia v posledných rokoch prešli aj na spaľovanie drevnej štiepky. Svojím inštalovaným výkonom 486 megawattov predstavujú približne 9 % inštalovaného výkonu spoločnosti Slovenské elektrárne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame