Tepelnú elektráreň v Novákoch stihnú vynoviť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektráreň Nováky
Areál závodu Elektrárne Nováky. Zdroj: seas.sk

Slovenské elektrárne plánujú aj naďalej prostredníctvom domáceho hnedého uhlia a biomasy vyrábať elektrinu v Elektrárňach Nováky.

Od budúceho roka budú už aj pre slovenské tepelné elektrárne platiť prísnejšie environmentálne limity stanovené Bruselom. Spoločnosť Slovenské elektrárne v tejto súvislosti musela investovať do modernizácie tepelných blokov v Elektrárni Nováky (ENO). Slovenský dominantný výrobca elektriny sľubuje, že do konca roka stihne prvý a druhý blok Elektrárne Nováky B zrekonštruovať, tak aby spĺňali požadované európske limity. S výrobou elektriny v tomto energetickom zdroji tak počíta aj v budúcnosti. „Investovali sme do regulačných tepelných Elektrární Nováky milióny eur a plánujeme naďalej ich prevádzkovanie, ako dôležitého a bezpečného výrobcu elektriny, tepla a podporných služieb pre prenosovú sústavu,“ povedala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.

Tretí a štvrtý blok ENO B končia

Elektrárne Nováky B disponujú ešte tretím a štvrtým blokom. Tieto menej ekologické bloky sú v prevádzke v súčasnosti, počas modernizácie prvého a druhého bloku. S prevádzkou tretieho a štvrtého bloku však Slovenské elektrárne už v budúcnosti nepočítajú, a od nového roka budú definitívne odstavené. „Projekt sa týka dvoch blokov elektrárne ENO B, ktoré boli modernizované a ekologizované už v minulosti a predstavuje optimálne technicko-ekonomické riešenie zabezpečenia kontinuity v plnení záväzkov vyplývajúcich zo všeobecného hospodárskeho záujmu,“ dodala Burdová.

Modernizácia za milióny

Prebiehajúci projekt modernizácie a ekologizácie prvého a druhého bloku ENO B začali Slovenské elektrárne realizovať už v roku 2012. Celá modernizácia a ekologizácia prvého a druhého bloku ENO B by mala elektrárne vyjsť na zhruba 40 miliónov eur. Slovenské elektrárne pred štyrmi rokmi investovali aj do druhej časti nováckej elektrárne ENO A. Elektrárne v nej investovali do projektu rozšírenia palivovej základne a začali vyrábať elektrinu spoluspaľovaním domácej drevnej štiepky. Náhradou fosílnych palív drevnou štiepkou sa elektrárňam vlani podarilo vypustiť do ovzdušia o približne 60 tisíc ton oxidu uhličitého menej.

Verejný záujem

V rámci všeobecného hospodárskeho záujmu musia Slovenské elektrárne vyrábať časť elektriny aj prostredníctvom vydobytého uhlia na Slovensku. Tomu sa hovorí vyššie spomínaný všeobecný hospodársky záujem, ktorý v minulosti zaviedli politici pre podporu slovenského baníctva. V minulom roku splnili Elektrárne Nováky všeobecný hospodársky záujem na 102 % a vyrobili elektrinu v objeme 1 743 gigawatthodín. Spoluspaľovaním drevnej štiepky na fluidnom kotly v ENO A dodali celkovo 2,7 gigawatthodín elektriny.

Zastaví to niekto?

Keďže pre elektrárne je výroba elektriny prostredníctvom slovenského hnedého uhlia z ekonomického hľadiska nevýhodná, musia ju zadotovať spotrebitelia. Tí v rámci koncových cien elektriny prispievajú na slovenské baníctvo ročne sumou zhruba 90 miliónov eur. Tento podporný mechanizmus by mal platiť s výhľadom až do roku 2035. Zatiaľ ani jedna vláda nemala odvahu takúto podporu slovenského baníctva zrušiť. Niektoré opozičné politické strany sľubujú, že po prípadnom úspechu v blížiacich sa budúcoročných parlamentných voľbách by dotovanie výroby elektriny z domáceho uhlia zrušili. Aké postoje majú jednotlivé politické strany k tejto problematike si môžete prečítať v jednom z Letných Špeciálov.

Prispievajú aj k stabilite siete

Prevádzka Elektrární Nováky, ktorá je palivovo zabezpečená výhradne uhlím z domácich baní a domácej štiepky, je dôležitá nielen z pohľadu napĺňania všeobecného verejného záujmu, ale aj z hľadiska bezpečnosti národnej energetickej siete. Novácka elektráreň ma totiž flexibilnú schopnosť reagovať na regulačný dopyt po regulačnej elektrine. Nábeh výroby elektriny v prípade potreby je približne 30 minút. „Elektrárne Nováky budú naďalej plniť svoje záväzky vyplývajúcich zo všeobecného hospodárskeho záujmu, nové prísne environmentálne európske limity a zároveň poskytovať služby prenosovej sústave Slovenska, prispievať k stabilite celej siete a pokrývať potreby priemyslu a obyvateľstva v regióne,“ uzavrela Burdová.

Dodávajú teplo

Závod hnedouhoľnej Elektrárne Nováky so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch sa nachádza v blízkosti Nováckych uhoľných baní. Okrem výroby a dodávky elektrickej energie zabezpečujú Elektrárne Nováky dodávku horúcej vody na vykurovanie miest Prievidza, Nováky, Zemianske Kostoľany ako aj pre priemyselné a iné organizácie. Elektrárne pracujú v elektrizačnej sústave v základnom a pološpičkovom režime. Výstavba Elektrárne Nováky, časť ENO A, začala v roku 1949 a prvý z turbogenerátorov uviedli do prevádzky v roku 1953. Kombinovaný výkon ENO A je v súčasnosti 46 megawattov. V rokoch 1963 až 1976 postavili štyri bloky ENO B, každý má výkon 110 megawattov a okrem hnedého uhlia v posledných rokoch prešli aj na spaľovanie drevnej štiepky. Svojím inštalovaným výkonom 486 megawattov predstavujú približne 9 % inštalovaného výkonu spoločnosti Slovenské elektrárne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne