Tendre nenahradzujú dlhodobé kontrakty, hovorí Gazprom

14. septembra 2015 14:03

Spoločnosť Gazprom minulý týždeň predala plyn prostredníctvom testovacieho tendra, tento spôsob predaja však podľa stanoviska spoločnosti nenahrádza dlhodobé kontrakty.

Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP

Ruská spoločnosť Gazprom nepovažuje predaj plynu prostredníctvom tendra za náhradu dlhodobých kontraktov na dodávky plynu. Spoločnosť Gazprom to vo svojom stanovisku uviedla v pondelok. Gazprom prvýkrát testoval predaj prostredníctvom tendra. „Táto forma predaja bol dodatočný nástroj a nie je alternatívou pre systém dlhodobých kontraktov,“ uviedla spoločnosť.

Minulý štvrtok Gazprom predal približne 1 mld. metrov kubických z ponúkaných 3,2 mld. metrov kubických plynu prostredníctvom tendra, ktorý bol nastavený ako test schopnosti prispôsobiť sa výzvam na trhu s plynom. „Cieľ testovať nový mechanizmus na európskom trhu sme úspešne dosiahli,“ povedala šéfka exportu spoločnosti Gazprom Elena Burmistrová. Tento objem spoločnosť dodá prostredníctvom plynovodu Nord Stream z Ruska do Nemecka. Cena za plyn prevýšila ceny dohodnuté v rámci dlhodobých kontraktov na obdobie od októbra 2015 do marca 2016.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?