Tender na predaj plynu v réžii Gazpromu je zatiaľ fiaskom

8. septembra 2015 11:15

Ruský energetický gigant zatiaľ prostredníctvom tendra nepredal ani molekulu plynu.

Plyn plynovod
Ilustračné foto gazprom.com

Firme Gazprom, ktorá je najväčším ruským producentom plynu, sa počas prvého dňa štvordňového tendra na predaj plynu európskym zákazníkom žiadny plyn nepodarilo predať. O tendri, ktorý sa začal v pondelok, to povedali dva zdroje z prostredia firmy. Gazprom ponúka 3,2 mld. kubických metrov plynu a predpokladá jeho dodávky prostredníctvom plynovodu Nord Stream (Severný prúd).

Gazprom Export, čiže vývozná divízia Gazpromu, sa odmietol k priebehu tendra vyjadrovať. Ďalší zo zdrojov uviedol, že predaj „odštartoval“ v utorok, ale nešpecifikoval objemy a ceny. Medzi účastníkmi tendra sú napríklad nemecká energetická spoločnosť E.ON a firmy obchodujúce s komoditami Vitol a Gunvor. Námestník šéfa Gazpromu Alexander Medvedev uviedol, že cena plynu v aukcii bude pravdepodobne vyššia v porovnaní s priemernou cenou v rámci dlhodobých kontraktov. Priemerná cena plynu od Gazpromu pre rok 2015 je v pásme 235 až 242 USD za tisíc kubických metrov.

Podstatnú časť svojho plynu Gazprom predáva prostredníctvom dlhodobých kontraktov, pričom cena sa odvodzuje od cien ropy a koša ropných produktov. V posledných rokoch však firma musela ponúknuť ústupky niektorým najväčším klientom a v kontraktoch vzala do úvahy aj spotové ceny plynu.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?