Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň Gabčíkovo
Vodné dielo Gabčíkovo SITA
1. augusta 2017 13:46 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Tender na generálnu opravu VEG by mal byť vyhlásený už tento mesiac

Vedenie Vodohospodárskej výstavby hľadá možnosti externých zdrojov financovania.

Štátny podnik Vodohospodárska výstavba vyhlási koncom augusta tender na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Cieľom verejnej súťaže je zvýšiť bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzkovania ôsmich turbogenerátorov vodnej elektrárne. Podnik už má podľa generálneho riaditeľa Daniela Kvoceru zadefinovaný opis predmetu zákazky, technické špecifikácie a kompletizuje ostatné dokumenty potrebné k vyhláseniu verejného obstarávania na predmet zákazky.

„Technologické zariadenia sú už po takmer 25-ročnej prevádzke technicky a morálne opotrebované a ich modernizácia je nevyhnutná. Generálna oprava a rekonštrukcia vodnej elektrárne prinavráti technologickým celkom ich 100 % stav a verím, že predĺži ich životnosť,“ povedal Kvocera a dodal, že plánovaný termín vyhlásenia verejnej súťaže sa presunul na august 2017, pretože vedenie hľadá možnosti externých zdrojov financovania. Kvocera tiež uviedol, že preskúmali všetky možnosti pre získanie nenávratných finančných prostriedkov z operačných programov, avšak takáto možnosť nie je v súčasnosti možná.

Hodnota zákazky bude známa až pri vyhlásení tendra

Generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo sa bude týkať najmä portálových žeriavov, turbín, čerpacích agregátov turbín, elektrohydraulických regulátorov, rozvodní, regulátorov budenia, ochrany generátorov a transformátorov, riadiaceho a informačného systému i dozorne Vodnej elektrárne Gabčíkovo. „Podrobné informácie o predmete zákazky i o výške predpokladanej hodnoty budú zverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie a vo Vestníku verejného obstarávania koncom augusta,“ uzavrel Kvocera.

Štát prevádzkuje Vodnú elektráreň Gabčíkovo prostredníctvom svojho podniku Vodohospodárska výstavba už viac ako dva roky. Predošlá vláda Roberta Fica ju odobrala z prenájmu Slovenským elektrárňam, ktoré vtedy majoritne ovládala talianska skupina Enel. Jedným z dôvodov, ktorým vládni predstavitelia obhajovali vypovedanie tridsaťročnej zmluvy o prenájme, bola aj údajná neochota Slovenských elektrární zrealizovať generálnu opravu gabčíkovskej elektrárne. Tá bola podľa nich akútna.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame