Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Pohľad na areál Atómovej elektrárne Mochovce SITA
12. mája 2015 12:00 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Tempo prác na dostavbe Mochoviec je oveľa vyššie, tvrdí ÚJD

Úrad jadrového dozoru SR však nevylúčil mierné troj až štvormesačné meškanie dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Pred necelými štyrmi mesiacmi bola v Mochovciach ministerská kontrola. Minister hospodárstva Pavol Pavlis, ktorý už v súčasnosti rezortu nešéfuje, vtedy vyjadril spokojnosť s nasadením pracovníkov na dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Tak on, ako aj manažéri spoločnosti Slovenské elektrárne, ktorá jadrové bloky dostavuje, vyjadrili presvedčenie, že najnovšie termíny dostavby už dodržia. Tretí jadrový blok by tak podľa nich mal začať vyrábať elektrinu v novembri 2016 a štvrtý o rok neskôr. Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD), ktorý celý proces dostavby dozoruje, tvrdí, že nasadenie síl a prostriedkov na stavbe sa v tomto roku výrazne zvýšilo. „Tempo dokončovacích prác je oveľa vyššie, ako v minulých obdobiach,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ÚJD Zuzana Hosťovecká.

Ďalšie meškanie?

Úrad spomínané termíny, kedy sa majú do elektrizačnej sústavy pripojiť jadrové bloky, považuje za vcelku reálne. Kontrolný orgán však upozorňuje, že Slovenské elektrárne musia naďalej optimálne využívať existujúce zdroje a optimálne ich organizovať a riadiť. Podľa aktuálneho stavu projektu však ÚJD predsa len odhaduje menší sklz v dostavbe Mochoviec. „Podľa aktuálneho stavu predpokladáme sklz na úrovni minimálne troch až štyroch mesiacov. Upozorňujeme však, že ide len o odhad úradu,“ dodala Hosťovecká.

Tretí mochovecký blok by mal byť aj vďaka prijatým opatreniam definitívne dostavaný v novembri roku 2016 a štvrtý následne v roku 2017. Podľa pôvodných plánov sa však dostavba mala ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur.

Niektoré práce zaostávajú

Mochovecký projekt sa podľa ÚJD nachádza v značnom štádiu rozpracovania z hľadiska dokončovania stavebných činností, montáže technologického zariadenia. Projekt už je v počiatočnom štádiu odskúšania týchto zariadení. „Do určitej miery zaostávajú práce elektrického napájania zariadení a systémov blokov a tiež inštalácie zariadení systému kontroly a riadenia. Toto zaostávanie môže nepriaznivo ovplyvniť ďalší postup na projekte,“ doplnila Hosťovecká. Dostavba tretieho bloku bola ku koncu marca tohto roka podľa ÚJD na úrovni okolo 84 %. Štvrtý blok na úrovni zhruba 65 %. „Na uvedené údaje sa treba pozerať ako na celkový progres, v ktorom sú obsiahnuté jednak inžinierske činnosti, ako aj obstarávanie a montáž,“ spresnila Hosťovecká.

Plánované aj neplánované kontroly

Slovenské elektrárne musia ÚJD raz mesačne podávať pravidelnú informáciu o stave projektu. „Okrem toho vykonávame na stavbe plánované a neplánované inšpekcie a sledujeme stav prác aj prostredníctvom lokalitných inšpektorov, ktorých je aktuálne na stavbe päť,“ uviedla Hosťovecká. U technologických uzlov, na ktorých je ukončená montáž, prebiehajú takzvané „stavebné skúšky“, ktorými úrad overuje ich súlad s projektom. Na týchto skúškach sa zúčastňujú inšpektori úradu. „Zatiaľ bolo vykonaných v na treťom a štvrtom mochoveckom bloku spolu len 32 stavebných skúšok, z toho až sedem bolo neúspešných,“ konštatovala Hosťovecká. Ťažisko práce úradu sa v súčasnom období premiestňuje postupne z hodnotiacej činnosti, ako je hodnotenie dokumentácie kvality, na kontrolné činnosti, čiže overovanie zhody s projektom či účasť na vyskúšaní zariadení.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies