Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Temelín ČEZ
Atómová elektráreň Temelín. ČEZ
15. júna 2015 15:12 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Temelín by mala rozšíriť nová firma

Český minister energetiky Ján Mládek navrhuje, aby dva nové bloky jadrovej elektrárne Temelín postavila nová účelová štátna firma.

Nové bloky v jadrovej elektrárni Temelín by mala postaviť účelová štátna firma, a nie skupina ČEZ, kde je štát väčšinovým vlastníkom. Vyhlásil to český minister priemyslu Ján Mládek v rozhovore pre pondelňajšie vydanie denníka Hospodářske Noviny. Myšlienka síce podľa neho vo vláde nemá silnú podporu, je to ale možnosť, ako sa vyhnúť riziku žalôb zo strany menšinových akcionárov. Nové bloky môžu stáť až 300 mld. CZK. V prípade, ak by vláda poverila výstavbou ČEZ a v reakcii na toto rozhodnutie by spadli ceny jej akcií firmy, mohli by menšinoví investori žalovať štát, upozornil minister. Štát má v ČEZ-e podiel 70 %. Pre rozšírenie jadrovej elektrárne podľa ministra prichádzajú do úvahy štyri scenáre. Bloky by mohla postaviť ČEZ, prípadne jeho dcérska spoločnosť, môže ich stavať aj konzorcium firiem za účasti ČEZ-u, alebo nová štátna firma, spresnil Mládek.

„Štátny podnik by potom od ČEZ-u odkúpil stavenisko (a) potrebné know-how a začal by stavať. Zatiaľ to ale nemá príliš veľkú podporu, aj keď si myslím, že to dáva zmysel,“ povedal Mládek.

Česká energetická spoločnosť ČEZ vlani v apríli zrušila tender na rozšírenie jadrovej elektrárne Temelín. Spoločnosť to zdôvodnila nízkymi veľkoobchodnými cenami elektriny a neochotou vlády garantovať ceny elektriny. ČEZ dlhodobo argumentovala, že výstavba dvoch reaktorov nie je možná bez vládnej podpory.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies