Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maroš Šefčovič
Eurokomisár pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. SITA
10. septembra 2015 12:37 Energetika všeobecneAktuality od SITASITA

Téma utečencov nezabrzdila proces vzniku Energetickej únie

Do konca tohto roku by mal tím okolo Maroša Šefčoviča predstaviť na pôde Európskej únie stratégiu pre vedu a výskum v oblasti energetiky.

Projekt Energetickej únie pokračuje podľa plánov. Ako uviedol na štvrtkovom tlačovom brífingu podpredseda Európskej komisie zodpovedný za Energetickú úniu Maroš Šefčovič, projekt nezabrzdila ani v súčasnosti hlavná téma na pôde Európskej únie o utečencoch. „Bez ohľadu na to, že akým spôsobom sa diskutuje o dominantných témach, svoju strategickú úlohu v oblasti vzniku Energetickej únie napĺňam. Ideme podľa časových plánov a do konca budúceho roku dáme na stôl 90 % konštrukčných blokov, z ktorých Energetická únia vznikne,“ povedal Šefčovič.

Plynový balíček bude začiatkom roka

Do konca tohto roku by mal tím okolo Šefčoviča predstaviť na pôde Európskej únie stratégiu pre vedu a výskum v oblasti energetiky. „Začiatkom roka by mal prísť veľký plynový balíček, ktorý sa bude zaoberať oblasťou bezpečnosti dodávok plynu, transparentnosťou komerčných kontraktov, zmenou rozhodnutia ohľadom medzivládnych dohôd v oblasti energetiky tak, aby boli kompatibilné s európskym právom,“ dodal Šefčovič. V lete by mali predstaviť „veľký letný balíček“, ktorý sa má hlavne zaoberať novým dizajnom pre obchodovanie s elektrinou či revíziou smernice pre obnoviteľné zdroje. „Všetko chceme položiť na stôl do jesene budúceho roka, aby sme mali potom priestor na vyjednávanie s členskými krajinami EÚ a Európskym parlamentom tak, aby legislatíva už bola platná, keď budeme odchádzať,“ doplnil Šefčovič.

Podpredseda Európskej komisie Šefčovič pokračuje v turné po hlavných mestách a regiónoch Európskej únie. „Naďalej prezentujeme tento projekt, aby sme získali podporu od občanov, od podnikateľov či od národných parlamentov. Môžem povedať, že tie otázky sú veľmi živo diskutované,“ konštatoval Šefčovič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame