Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
10. decembra 2014 10:15 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ťažba ropy v USA sa vraj spomalí

Podľa predikcie amerického Federálneho úradu pre energetiku sa produkcia ropy v USA v budúcom roku zväčší o 720 tis. barelov denne, čo je o 100 tis. barelov denne menej v porovnaní s predošlou prognózou.

Americký Federálny úrad pre energetiku (EIA) zredukoval prognózu rastu domácej produkcie ropy v roku 2015 o približne 100 tis. barelov denne a prognózu rastu globálneho dopytu v budúcom roku o 240 tis. barelov denne. EIA teraz očakáva, že ťažba v USA v budúcom roku vzrastie o 720 tis. barelov denne na zhruba 9,3 mil. barelov denne.

Globálny dopyt po rope v budúcom roku podľa najnovšej predikcie EIA posilní o 880 tis. barelov denne. Predošlá prognóza amerického Federálneho úradu pre energetiku rátala s tým, že globálny dopyt v roku 2015 vzrastie o 1,12 mil. barelov denne. EIA zredukoval prognózu v čase prudkého oslabenia globálnych trhov s ropou. Ceny ropy sa dostali na takmer päťročné minimá v dôsledku príliš veľkej ponuky a slabého dopytu.

Ceny ropy klesali už pred minulomesačným rozhodnutím Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) o tom, že kartel nebude zmenšovať svoju produkciu. Považuje sa to za signál, že jeho členovia sa snažia udržať si trhový podiel. EIA však očakáva, že ťažba kartelu v budúcom roku klesne o 200 tis. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies