Ťažba ropy v USA sa vraj spomalí

10. decembra 2014 10:15

Podľa predikcie amerického Federálneho úradu pre energetiku sa produkcia ropy v USA v budúcom roku zväčší o 720 tis. barelov denne, čo je o 100 tis. barelov denne menej v porovnaní s predošlou prognózou.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Americký Federálny úrad pre energetiku (EIA) zredukoval prognózu rastu domácej produkcie ropy v roku 2015 o približne 100 tis. barelov denne a prognózu rastu globálneho dopytu v budúcom roku o 240 tis. barelov denne. EIA teraz očakáva, že ťažba v USA v budúcom roku vzrastie o 720 tis. barelov denne na zhruba 9,3 mil. barelov denne.

Globálny dopyt po rope v budúcom roku podľa najnovšej predikcie EIA posilní o 880 tis. barelov denne. Predošlá prognóza amerického Federálneho úradu pre energetiku rátala s tým, že globálny dopyt v roku 2015 vzrastie o 1,12 mil. barelov denne. EIA zredukoval prognózu v čase prudkého oslabenia globálnych trhov s ropou. Ceny ropy sa dostali na takmer päťročné minimá v dôsledku príliš veľkej ponuky a slabého dopytu.

Ceny ropy klesali už pred minulomesačným rozhodnutím Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) o tom, že kartel nebude zmenšovať svoju produkciu. Považuje sa to za signál, že jeho členovia sa snažia udržať si trhový podiel. EIA však očakáva, že ťažba kartelu v budúcom roku klesne o 200 tis. barelov denne.Čo si o tom myslíte?