Ťažba ropy v Saudskej Arábii stúpla na rekordnú úroveň

8. apríla 2015 11:47

Krajina v marci ťažila zhruba 10,3 mil. barelov ropy denne. Prekonala tak predošlý rekord z augusta 2013, kedy ťažila 10,2 mil. barelov denne.

Ilustračné foto
Ilustračné foto SITA/AP

Saudská Arábia v marci zvýšila ťažbu ropy na rekordnú úroveň, keďže uspokojovala nečakane vysoký dopyt zo strany zahraničných rafinérií. Zároveň išlo o výsledok zvýšenej kapacity domácich rafinérskych firiem. Minister saudskoarabského ropného priemyslu Ali al-Naimi novinárom povedal, že jeho krajina v marci ťažila zhruba 10,3 mil. barelov ropy denne. Prekonala tak predošlý rekord z augusta 2013, kedy ťažila 10,2 mil. barelov denne.

Naimi v prejave v Rijáde ďalej uviedol, že ťažba ropy v Saudskej Arábii pravdepodobne zostane na úrovni približne 10 mil. barelov denne. Zvýšenie produkcie je opätovným potvrdením vyhlásenia Rijádu, že sa nevzdá trhového podielu v prospech tých, ktorí ťažia ropu s vyššími nákladmi, čiže v prospech amerických firiem ťažiacich bridlicovú ropu a ruských ropných gigantov. Saudská Arábia a ostatní členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) odmietli zníženie ťažby s cieľom podporiť klesajúce ceny čierneho zlata.

Dopyt po saudskoarabskej rope v marci čiastočne podporili výrazné zľavy pri jej exporte. Podľa údajov agentúry Reuters krajina poskytla ázijským zákazníkom najväčšie zľavy za najmenej 12 rokov. Americký dovoz saudskoarabskej ropy za štyri týždne do 27. marca tiež posilnil, a to na vyše 950 tis. barelov denne, čiže sa dostal na najvyššiu úroveň od septembra minulého roka.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?