Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ťažba ropy v Rusku v júni dosiahla nový rekord

Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Ťažba ropy v Rusku v júni vzrástla na nové postsovietske maximum 10,53 mil. barelov denne, čo bolo o 0,5 % viac v porovnaní s dennou ťažbou v máji. Informovalo o tom v utorok ruské ministerstvo energetiky. Produkcia ropy v Rusku podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) kulminovala v roku 1988 na úrovni 11,41 mil. barelov denne. Rusko bolo vtedy súčasťou Sovietskeho zväzu, ale na jeho ťažbe ropy sa podieľalo 90 percentami.

V roku 1991 klesla produkcia čierneho zlata v Rusku na 10,4 mil. barelov denne, čiže oproti vrcholu z roku 1988 sa zmenšila o 17,7 %. V roku 2009 sa priemerná denná ruská ťažba dostala na postsovietske maximum 9,925 mil. barelov, pričom v septembri prvýkrát od rozpadu Sovietskeho zväzu prekročila úroveň 10 mil. barelov denne.

V roku 2010 Rusko predbehlo Saudskú Arábiu a stalo sa najväčším producentom ropy na svete. Pomohla tomu ťažba z nových ložísk, napríklad začatie ťažby na ropných poliach Vankor, Uvat a Talakan.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 2. júla 2013 13:39

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...