Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
2. júla 2013 13:39 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ťažba ropy v Rusku v júni dosiahla nový rekord

Ťažba ropy v Rusku v júni vzrástla na nové postsovietske maximum 10,53 mil. barelov denne, čo bolo o 0,5 % viac v porovnaní s dennou ťažbou v máji. Informovalo o tom v utorok ruské ministerstvo energetiky. Produkcia ropy v Rusku podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) kulminovala v roku 1988 na úrovni 11,41 mil. barelov denne. Rusko bolo vtedy súčasťou Sovietskeho zväzu, ale na jeho ťažbe ropy sa podieľalo 90 percentami.

V roku 1991 klesla produkcia čierneho zlata v Rusku na 10,4 mil. barelov denne, čiže oproti vrcholu z roku 1988 sa zmenšila o 17,7 %. V roku 2009 sa priemerná denná ruská ťažba dostala na postsovietske maximum 9,925 mil. barelov, pričom v septembri prvýkrát od rozpadu Sovietskeho zväzu prekročila úroveň 10 mil. barelov denne.

V roku 2010 Rusko predbehlo Saudskú Arábiu a stalo sa najväčším producentom ropy na svete. Pomohla tomu ťažba z nových ložísk, napríklad začatie ťažby na ropných poliach Vankor, Uvat a Talakan.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame