Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ťažba ropy v Rusku v apríli klesla

Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Produkcia ropy v krajine klesá odvtedy, ako v decembri dosiahla postsovietske maximum 10,63 mil. barelov denne.

Ťažba ropy v Rusku v apríli oslabila o 0,2 % na 10,54 mil. barelov denne. Znižovala sa už štvrtý mesiac, keďže produkcia na nových ropných poliach nedokázala vykompenzovať pokles ťažby zo starších ložísk. Ide o negatívny signál pre ruský štátny rozpočet, keďže polovica jeho príjmov pochádza z predaja ropy a plynu. Minister energetiky Alexander Novak predpokladá, že ťažba ropy v krajine sa v tomto roku nezmení, alebo mierne stúpne.

Produkcia ropy v Rusku klesá odvtedy, ako v decembri dosiahla postsovietske maximum 10,63 mil. barelov denne. „Keďže v tomto roku sa nezačína ťažba na nových veľkých ropných poliach, ruskej produkcii chýba motor rastu,“ uviedla viedenská výskumná spoločnosť JBC Energy. „Skutočne znepokojujúcim znakom, pokiaľ ide o perspektívu ruskej ťažby, je však to, že veľké ropné firmy krajiny, osobitne spoločnosť Rosnefť, sa pravdepodobne dostali do problémov v snahe zastaviť pokles v starších kľúčových ložiskách na západnej Sibíri,“ dodala JBC Energy.

Produkcia spoločnosti Rosnefť, ktorá sa na celkovej ruskej ťažbe podieľa 40 percentami, v apríli stagnovala na úrovni 3,8 mil. barelov denne. Ťažba firmy Lukoil, ktorá je druhou najväčšou ropnou spoločnosťou v krajine, oslabila o 0,2 %. Produkcia Gazprom Nefť, ropnej divízie plynárenského gigantu Gazprom, sa v apríli medzimesačne znížila o 0,6 %.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 2. mája 2014 11:55

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...