Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
2. mája 2014 11:55 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ťažba ropy v Rusku v apríli klesla

Produkcia ropy v krajine klesá odvtedy, ako v decembri dosiahla postsovietske maximum 10,63 mil. barelov denne.

Ťažba ropy v Rusku v apríli oslabila o 0,2 % na 10,54 mil. barelov denne. Znižovala sa už štvrtý mesiac, keďže produkcia na nových ropných poliach nedokázala vykompenzovať pokles ťažby zo starších ložísk. Ide o negatívny signál pre ruský štátny rozpočet, keďže polovica jeho príjmov pochádza z predaja ropy a plynu. Minister energetiky Alexander Novak predpokladá, že ťažba ropy v krajine sa v tomto roku nezmení, alebo mierne stúpne.

Produkcia ropy v Rusku klesá odvtedy, ako v decembri dosiahla postsovietske maximum 10,63 mil. barelov denne. „Keďže v tomto roku sa nezačína ťažba na nových veľkých ropných poliach, ruskej produkcii chýba motor rastu,“ uviedla viedenská výskumná spoločnosť JBC Energy. „Skutočne znepokojujúcim znakom, pokiaľ ide o perspektívu ruskej ťažby, je však to, že veľké ropné firmy krajiny, osobitne spoločnosť Rosnefť, sa pravdepodobne dostali do problémov v snahe zastaviť pokles v starších kľúčových ložiskách na západnej Sibíri,“ dodala JBC Energy.

Produkcia spoločnosti Rosnefť, ktorá sa na celkovej ruskej ťažbe podieľa 40 percentami, v apríli stagnovala na úrovni 3,8 mil. barelov denne. Ťažba firmy Lukoil, ktorá je druhou najväčšou ropnou spoločnosťou v krajine, oslabila o 0,2 %. Produkcia Gazprom Nefť, ropnej divízie plynárenského gigantu Gazprom, sa v apríli medzimesačne znížila o 0,6 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame