Ťažba ropy v Rusku sa udržiava na postsovietskom maxime

2. decembra 2015 14:54

Postsovietsky rekord v ťažbe ropy v Rusku na úrovni 10,78 mil. barelov denne, ktorý sa dosiahol v októbri, sa udržal aj v priebehu novembra.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Objem ťažby ropy v Rusku bol aj v novembri na postsovietskom maxime 10,78 mil. barelov denne napriek nižším cenám čierneho zlata. Vyplýva to z údajov, ktoré v stredu zverejnilo ruské ministerstvo energetiky. Štatistické údaje ukázali, že postsovietsky rekord 10,78 mil. barelov denne, ktorý sa dosiahol v októbri, sa udržal aj v priebehu novembra a to s pomocou menších producentov, ako sú firmy Novatek a Bašnefť.

Pri vyjadrení v tonách bola novembrová produkcia ropy v Rusku na úrovni 44,115 mil. ton. V októbri bola vo výške 45,572 mil. ton. Export ruskej ropy prostredníctvom ropovodov sa v novembri znížil na 4,318 mil. barelov denne z októbrových 4,465 mil. barelov denne. Novembrová ťažba zemného plynu bola v objeme 60,8 mld. kubických metrov po októbrovej produkcii 60,76 mld. kubických metrov.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) bude o svojej politike rozhodovať na piatkovom summite. Ruskí producenti pritom ukazujú, že ich krajina je pripravená na dlhší boj s OPEC-om o trhový podiel. Ruským ťažobným spoločnostiam totiž pomáha oslabenie rubľa a zníženie nákladov.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?