Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
2. decembra 2015 14:54 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ťažba ropy v Rusku sa udržiava na postsovietskom maxime

Postsovietsky rekord v ťažbe ropy v Rusku na úrovni 10,78 mil. barelov denne, ktorý sa dosiahol v októbri, sa udržal aj v priebehu novembra.

Objem ťažby ropy v Rusku bol aj v novembri na postsovietskom maxime 10,78 mil. barelov denne napriek nižším cenám čierneho zlata. Vyplýva to z údajov, ktoré v stredu zverejnilo ruské ministerstvo energetiky. Štatistické údaje ukázali, že postsovietsky rekord 10,78 mil. barelov denne, ktorý sa dosiahol v októbri, sa udržal aj v priebehu novembra a to s pomocou menších producentov, ako sú firmy Novatek a Bašnefť.

Pri vyjadrení v tonách bola novembrová produkcia ropy v Rusku na úrovni 44,115 mil. ton. V októbri bola vo výške 45,572 mil. ton. Export ruskej ropy prostredníctvom ropovodov sa v novembri znížil na 4,318 mil. barelov denne z októbrových 4,465 mil. barelov denne. Novembrová ťažba zemného plynu bola v objeme 60,8 mld. kubických metrov po októbrovej produkcii 60,76 mld. kubických metrov.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) bude o svojej politike rozhodovať na piatkovom summite. Ruskí producenti pritom ukazujú, že ich krajina je pripravená na dlhší boj s OPEC-om o trhový podiel. Ruským ťažobným spoločnostiam totiž pomáha oslabenie rubľa a zníženie nákladov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame