Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
2. januára 2014 12:59 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Ťažba ropy v Rusku dosiahla vlani postsovietske maximum

Produkcia ropy v Rusku vzrástla v minulom roku o takmer 1 % na nové postsovietske maximum 10,51 mil. barelov denne. V roku 2012 pritom priemerná denná produkcia čierneho zlata v krajine predstavovala 10,40 mil. barelov. Ruské ministerstvo energetiky v utorok informovalo, že minulý rok sa v krajine vyťažilo 523,3 mil. ton ropy. Ťažbu ropy, ktorá je hlavným zdrojom príjmov štátu, chce ruská vláda v najbližšom desaťročí udržať minimálne na úrovni 10 mil. barelov denne.

Ropný a plynárenský priemysel sa na hrubom domácom produkte (HDP) Ruska podieľajú zhruba 20 percentami a tvoria približne polovicu vládnych príjmov. Desaťročie konjunktúry znamenalo, že ťažba ropy v krajine sa zvýšila z necelých 7 mil. barelov denne v roku 2001 na vyše 10 mil. barelov denne v roku 2011. Na postsovietske minimum 6 mil. barelov ropy denne sa ruská produkcia ropy prepadla v roku 1994.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame