Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ťažba ropy v Rusku bola v roku 2014 rekordná

Ropa ťažba Rusko
Ilustračné foto SITA/AP

Ťažba ropy v Rusku dosiahla v minulom roku nový postsovietský rekord 10,58 mil. barelov denne.

Ťažba ropy v Rusku vzrástla v roku 2014 o takmer 1 % na nové postsovietske maximum 10,58 mil. barelov denne. Ťažba ropy tak vlani stúpla o 0,7 %, k čomu prispeli menší producenti, ktorí nie sú v rukách štátu. Vyplýva to z piatkových údajov ruského ministerstva energetiky. Rusko zároveň v decembri vyprodukovalo 10,67 mil. barelov plynových a ropných kondenzátov denne. To je taktiež rekord v období od rozpadu Sovietskeho zväzu. Takzvaní malí producenti, ktorí sú prevažne v súkromných rukách, zvýšili svoju produkciu o 11 % na približne 1 mil. barelov ropy denne.

Ruské ropné spoločnosti v prvom polroku 2014 ťažili z rastúcich cien ropy. Cena za barel ropy stúpla na približne 113 amerických dolárov. Nasledoval však prudký pád a ceny ropy sú v súčasnosti približne polovičné. Vzhľadom na pokles cien a na sankcie Západu voči Rusku sa tempo rastu produkcie zmiernilo z úrovne 1,4 % v roku 2013.

Ruská ekonomika sa dostáva do recesie a v roku 2015 by produkcia ropy mohla klesnúť na 525 mil. ton. Vyplýva to z prognózy ruského ministerstva energetiky. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) predpokladá, že produkcia ruskej ropy klesne o 1 %.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 2. januára 2015 15:33

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...