Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba Rusko
Ilustračné foto SITA/AP
2. januára 2015 15:33 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ťažba ropy v Rusku bola v roku 2014 rekordná

Ťažba ropy v Rusku dosiahla v minulom roku nový postsovietský rekord 10,58 mil. barelov denne.

Ťažba ropy v Rusku vzrástla v roku 2014 o takmer 1 % na nové postsovietske maximum 10,58 mil. barelov denne. Ťažba ropy tak vlani stúpla o 0,7 %, k čomu prispeli menší producenti, ktorí nie sú v rukách štátu. Vyplýva to z piatkových údajov ruského ministerstva energetiky. Rusko zároveň v decembri vyprodukovalo 10,67 mil. barelov plynových a ropných kondenzátov denne. To je taktiež rekord v období od rozpadu Sovietskeho zväzu. Takzvaní malí producenti, ktorí sú prevažne v súkromných rukách, zvýšili svoju produkciu o 11 % na približne 1 mil. barelov ropy denne.

Ruské ropné spoločnosti v prvom polroku 2014 ťažili z rastúcich cien ropy. Cena za barel ropy stúpla na približne 113 amerických dolárov. Nasledoval však prudký pád a ceny ropy sú v súčasnosti približne polovičné. Vzhľadom na pokles cien a na sankcie Západu voči Rusku sa tempo rastu produkcie zmiernilo z úrovne 1,4 % v roku 2013.

Ruská ekonomika sa dostáva do recesie a v roku 2015 by produkcia ropy mohla klesnúť na 525 mil. ton. Vyplýva to z prognózy ruského ministerstva energetiky. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) predpokladá, že produkcia ruskej ropy klesne o 1 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame