Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ťažba ropy v Nórsku bola slabšia, ako sa očakávalo

Ropa ťažba more
Ilustračné foto SITA/AP

Produkcia ropy v Nórsku v apríli bola menšia, ako sa očakávalo, keďže ťažbu z niekoľkých ložísk narušili technické problémy. Produkcia plynu však očakávania prekonala. Informoval o tom v stredu nórsky úrad pre ropný priemysel. Nórsko, ktoré je siedmym najväčším exportérom čierneho zlata na svete, minulý mesiac produkovalo 1,50 mil. barelov ropy denne, pričom v marci bola ťažba na úrovni 1,45 mil. barelov denne. Nenaplnila sa však vládna prognóza, ktorá rátala s ťažbou v objeme 1,52 mil. barelov denne.

Minulomesačnú produkciu ropy v Nórsku poškodili technické problémy pri ťažbe z ložísk Skarv a Valhall patriacich firme BP a z ložiska Oseberg patriaceho spoločnosti Statoil. Za prvé štyri mesiace tohto roka sa v krajine vyťažilo o 1,2 % menej čierneho zlata, ako sa plánovalo. Predpokladá sa však, že produkcia sa zlepší, keďže väčšina technických problémov sa vyriešila.

Ťažba plynu v krajine bola o viac ako o 10 % väčšia, ako sa prognózovalo, uviedol úrad pre ropný priemysel. Nórsko, ktoré je najväčším západoeurópskym dodávateľom plynu, minulý mesiac predalo 9,1 mld. kubických metrov plynu. Išlo o pokles oproti marcovej úrovni 9,5 mld. kubických metrov, ale objem ťažby bol výrazne vyšší v porovnaní s predpokladom, že bude na úrovni 8,2 mld. kubických metrov.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 15. mája 2013 15:50

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...