Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba more
Ilustračné foto SITA/AP
15. mája 2013 15:50 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ťažba ropy v Nórsku bola slabšia, ako sa očakávalo

Produkcia ropy v Nórsku v apríli bola menšia, ako sa očakávalo, keďže ťažbu z niekoľkých ložísk narušili technické problémy. Produkcia plynu však očakávania prekonala. Informoval o tom v stredu nórsky úrad pre ropný priemysel. Nórsko, ktoré je siedmym najväčším exportérom čierneho zlata na svete, minulý mesiac produkovalo 1,50 mil. barelov ropy denne, pričom v marci bola ťažba na úrovni 1,45 mil. barelov denne. Nenaplnila sa však vládna prognóza, ktorá rátala s ťažbou v objeme 1,52 mil. barelov denne.

Minulomesačnú produkciu ropy v Nórsku poškodili technické problémy pri ťažbe z ložísk Skarv a Valhall patriacich firme BP a z ložiska Oseberg patriaceho spoločnosti Statoil. Za prvé štyri mesiace tohto roka sa v krajine vyťažilo o 1,2 % menej čierneho zlata, ako sa plánovalo. Predpokladá sa však, že produkcia sa zlepší, keďže väčšina technických problémov sa vyriešila.

Ťažba plynu v krajine bola o viac ako o 10 % väčšia, ako sa prognózovalo, uviedol úrad pre ropný priemysel. Nórsko, ktoré je najväčším západoeurópskym dodávateľom plynu, minulý mesiac predalo 9,1 mld. kubických metrov plynu. Išlo o pokles oproti marcovej úrovni 9,5 mld. kubických metrov, ale objem ťažby bol výrazne vyšší v porovnaní s predpokladom, že bude na úrovni 8,2 mld. kubických metrov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame