Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
19. augusta 2016 15:56 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ťažba ropy v USA v júli oslabila

V krajine sa v júli v priemere ťažilo 8,5 mil. barelov ropy denne, išlo o medzimesačný pokles o 1,9 % a medziročný o 10 %. Dovoz ropy do USA bol v júli na úrovni takmer 10,5 mil. barelov, čo bol medzimesačný rast o 6,8 % a medziročný o 9,9 %.

Ťažba ropy v USA v júli medzimesačne aj medziročne oslabila a dostala sa na najnižšiu úroveň od marca 2014. V júli sa v krajine ťažilo v priemere 8,5 mil. barelov ropy denne, čo bolo oproti júnu zníženie o 1,9 percenta a v porovnaní s júlom minulého roka išlo o pokles o 10 percent. Zvýšil sa však dovoz ropy do USA. V júli sa denne importovalo v priemere takmer 10,5 mil. barelov. V porovnaní s júnom sa dovoz zvýšil o 6,8 percenta a oproti júlu minulého roka vzrástol o 9,9 percenta. Informoval o tom vo štvrtok na svojej internetovej stránke Americký ropný inštitút (API).

Celkové dodávky benzínu na americký trh v júli medziročne stúpli o 2,4 percenta na úroveň v priemere 9,7 mil. barelov denne. Medzimesačne sa celkové dodávky benzínu na trh USA v júli zvýšili o 0,3 percenta. Za január až júl v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška sa celkové dodávky benzínu na americký trh zväčšili o 2,5 percenta na rekordnú úroveň v priemere 9,3 mil. barelov denne. „Je jasné, že spotrebitelia naďalej profitujú z nižších cien benzínu,“ uviedla hlavná ekonómka API Erica Bowmanová.

Minulý mesiac sa v USA zväčšila produkcia benzínu, a to na 10,2 mil. barelov denne, čiže sa dostala na rekordnú úroveň. Medziročne posilnila o 1,9 percenta a medzimesačne stúpla o 1,3 percenta. Výroba benzínu v USA za január až júl sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýšila o 1,9 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame