Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
13. marca 2015 12:07 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ťažba ropy sa neznižuje

Podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) globálne dodávky ropy vo februári medziročne vzrástli o 1,3 mil. barelov denne na 94 mil. barelov denne.

Ceny ropy sa pravdepodobne stabilizovali iba dočasne, pretože jej prebytok na globálnom trhu sa zhoršuje a ťažba v USA neprejavuje známky spomalenia. Uviedla to v piatok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Podľa agentúry USA pravdepodobne čoskoro nebudú mať voľnú kapacitu na skladovanie ropy, čo bude znamenať ďalší tlak na pokles cien. Tento stav bude trvať prinajmenšom do druhej polovice roka 2015, kedy sa očakáva začiatok spomaľovania rastu ťažby v USA, uviedla agentúra.

Ťažba ropy v štátoch, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vo februári podľa odhadov medzimesačne stúpla o približne 270 tis. barelov denne na 57,3 mil. barelov denne. Produkcia sa zväčšila najmä v Severnej Amerike. Globálne dodávky ropy vo februári medziročne vzrástli o 1,3 mil. barelov denne na 94 mil. barelov denne. V druhom štvrťroku 2015 bude dopyt po rope z produkcie OPEC na úrovni 28,5 mil. barelov denne, konštatovala IEA. Kartel pritom vo februári ťažil 30,22 mil. barelov denne.

IEA však vylepšila prognózu dopytu pre druhú polovicu roka 2015. Podľa jej terajšej predikcie dopyt posilní o 1 mil. barelov denne, čo je o 75 tis. barelov denne viac v porovnaní s predchádzajúcou predpoveďou. Povzbudzujúcim faktorom je napríklad to, že trhy s rafinérskymi produktmi prejavili neočakávanú silu. „Dopyt po produktoch prejavil známky života a dokonca aj dopyt v Európe prestal klesať, pričom v decembri posilnil o 3,2 % a v januári stúpol o 0,9 %,“ konštatovala IEA.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies