Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
11. septembra 2015 13:02 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ťažba ropy mimo kartelu OPEC zrejme klesne

Kolaps cien ropy vedie k ukončovaniu produkcie s vysokými nákladmi od Texasu po Rusko a Severné more, čoho výsledkom môže byť na budúci rok výpadok v ťažbe v objeme pol milióna barelov denne, konštatovala Medzinárodná agentúra pre energetiku.

Nižšie ceny ropy donútia štáty, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), aby v budúcom roku zredukovali ťažbu najprudším tempom za vyše dve desaťročia. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) v pravidelnej mesačne správe, ktorú zverejnila v piatok. „Kolaps cien ropy vedie k ukončovaniu produkcie s vysokými nákladmi od Texasu po Rusko a Severné more, čoho výsledkom môže byť na budúci rok výpadok v ťažbe v objeme pol milióna barelov denne,“ konštatovala IEA.

Predpokladaný pokles produkcie by bol najväčší od roku 1992, kedy sa dodávky zo strany krajín, ktoré nie sú členmi OPEC-u, zmenšili o 1 mil. barelov denne v dôsledku rozpadu Sovietskeho zväzu. IEA teraz prognózuje, že ťažba bridlicovej ropy v USA sa na budúci rok zmenší o 0,4 mil. barelov denne. V roku 2014 rekordne stúpla o 1,7 mil. barelov denne.

IEA odhaduje, že členovia OPEC-u budú musieť v roku 2016 ťažiť približne 31,3 mil. barelov denne. Je to o 0,5 mil. barelov denne viac, ako agentúra prognózovala v predošlej správe. Jedným z najväčších rizík pre to, že sa predikcia IEA nenaplní, je ekonomické zdravie Číny. Agentúra však dodala, že čínsky dopyt po ropných produktoch je naďalej pozoruhodne odolný a v prvej polovici tohto roka posilnil o vyše 5 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies