Ťažba ropy v krajinách mimo OPEC vzrastie, tvrdí IEA

14. júna 2017 14:53
SITA

Podľa prognózy Medzinárodnej agentúry pre energetiku produkcia ropy v štátoch, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu, v tomto roku stúpne o 700 tis. a v budúcom o 1,5 mil. barelov denne.

Ropa ťažba
Ilustračné foto. pixabay.com

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) predpokladá, že rastúca ťažba ropy v USA pravdepodobne zvráti plán Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorý ráta s tým, že dohoda o znížení ťažby podporí ceny. IEA vo svojej pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnila v stredu, odhaduje, že štáty mimo kartelu OPEC vrátane USA tento rok zvýšia ťažbu o 700 tis. barelov denne. V budúcom roku IEA očakáva ešte rýchlejší rast produkcie v štátoch mimo OPEC-u, a to o 1,5 mil. barelov denne. Takýto predpokladaný rast ťažby je silnejší v porovnaní očakávaným zvýšením globálneho dopytu po rope.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a desať ďalších ropných štátov na čele s Ruskom, ktoré nie sú členmi kartelu, sa dohodli, že o ďalších deväť mesiacov, čiže do marca budúceho roka, predlžujú dohodu o redukcii ťažby o 1,8 mil. barelov denne. Ide o dohodu, ktorú uzavreli vlani v novembri. Cieľom kartelu a ďalších desiatich štátov je odčerpať z trhu prebytočnú ponuku. Avšak zotavenie ceny ropy z vlaňajších minimálnych úrovní znamená, že pre americké firmy ťažiace bridlicovú ropu je zvyšovanie produkcie opäť ziskové.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?