Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
10. februára 2015 17:41 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ťažba ropy bude do roku 2020 rásť najmä v USA

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku sa celková ponuka americkej ropy do roku 2020 zvýši o 2,2 mil. barelov denne na 14 mil. barelov denne.

Hlavným zdrojom rastu ponuky ropy vo svete budú do roku 2020 naďalej USA napriek nedávnemu poklesu cien čierneho zlata. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) vo svojej správe o vývoji na trhu s ropou zo strednodobého hľadiska, ktorú zverejnila v utorok. Správa je tak v rozpore s očakávaniami, že rast ťažby ropy z bridlíc sa dramatickejšie spomalí.

Agentúra zároveň uviedla, že cena ropy, ktorá od júna minulého roka do januára tohto roka klesla z úrovne 115 USD za barel na 45 USD za barel, sa pravdepodobne stabilizuje na podstatne nižšej hodnote v porovnaní s úrovňami v uplynulých troch rokoch.

IEA vo svojej správe uviedla, že rast ponuky americkej ľahkej ropy z bridlíc sa najprv výrazne spomalí, ale neskôr sa opäť zrýchli. Do roku 2020 sa produkcia tejto ropy podľa agentúry zvýši na 5,2 mil. barelov denne. IEA predpokladá, že celková ponuka americkej ropy sa do roku 2020 zvýši o 2,2 mil. barelov denne na 14 mil. barelov denne, pričom dôvodom rastu bude najmä ťažba ľahkej ropy z bridlíc.

Výhľad ťažby ropy v Rusku je podľa IEA menej optimistický. Agentúra prognózuje, že produkcia ruskej ropy sa za obdobie rokov 2014 až 2020 zmenší o 560 tis. barelov denne na úroveň 10,4 mil. barelov denne. Globálny dopyt po rope by podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku v tomto roku mal stúpnuť o 910 tis. barelov denne a v budúcom roku o 1,13 mil. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame