Ťažba plynu na Slovensku vlani vzrástla. Ale len mierne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Na Slovensku sa v minulom roku vyťažilo viac zemného plynu. Kým v roku 2015 sa podarilo ťažobným spoločnostiam vyťažiť 86 miliónov metrov kubických zemného plynu, minulý rok to bolo 89 miliónov. Ministerstvo hospodárstva SR však aj naďalej predpokladá, že v dlhodobom horizonte bude mať ťažba plynu na Slovensku klesajúci trend. „Zmeny do tohto trendu môžu priniesť len novoobjavené ložiská. Ťažené objemy však budú závisieť od rozsahu, charakteru a lokalizácie prípadných nových ložísk. Nezanedbateľným faktorom bude aj ekonomická náročnosť ťažby z takýchto ložísk,“ uviedlo ministerstvo vo svojej pravidelnej ročnej správe o bezpečnosti dodávok plynu.

Predpokladaný trend v ťažbe zemného plynu sa snaží zmeniť spoločnosť Alpine Oil & Gas, ktorá na severovýchodnom Slovensku plánuje realizovať viacero prieskumných vrtov. Najväčšou ťažobnou firmou na Slovensku je však spoločnosť Nafta. Tá pred piatimi rokmi na území Viedenskej panvy a Východoslovenskej nížiny vykonala spolu sedem prieskumných vrtov, ktoré v súčasnosti testuje kvôli potvrdeniu ťažiteľných zásob uhľovodíkov. V pláne má aj ďalšie vrtné projekty.

Spotreba bude stagnovať

Spotreba zemného plynu na Slovensku bola v minulom roku mierne nad 4,8 miliardy metrov kubických. Zhruba 98 % domácej spotreby plynu tak tvorí import. Pre najbližšie obdobie troch až piatich rokov očakáva ministerstvo skôr stagnáciu spotreby plynu predovšetkým s prihliadnutím na celosvetový ekonomický vývoj. Podľa odhadov by sa malo v tomto roku a v ďalších dvoch rokov spotrebovať na Slovensku približne 4,6 miliardy metrov kubických plynu, v roku 2020 by to malo byť 4,5 miliardy a o rok neskôr 4,4 miliardy metrov kubických.

Podľa ministerstva hospodárstva by sa mohla spotreba plynu výraznejšie zvýšiť až po realizácii viacerých projektov výstavby nových energetických zdrojov vyrábajúcich energie prostredníctvom spaľovania plynu. „Pre rôzne spoločnosti boli vydané osvedčenia na výstavbu energetických zariadení, prípadne podnikateľské subjekty zverejnili svoje zámery v tejto oblasti. Samotná realizácia investičných zámerov je však rozhodnutím jednotlivých spoločností, pričom rozhodovanie je ovplyvnené viacerými faktormi, ako sú napríklad trhová cena elektriny, či trhová cena plynu ako vstupnej komodity,“ dodalo ministerstvo.

Dodávky plynu bez problémov

V minulom roku sa podľa ministerstva hospodárstva nevyskytli žiadne závažné incidenty, ktoré by narušili dodávku zemného plynu pre odberateľov. „Boli zabezpečené plynulé a bezpečné dodávky plynu pre všetkých odberateľov,“ uviedol rezort. Najvýznamnejším hráčom na trhu dodávok plynu na Slovensku zostáva aj naďalej štátna spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel. Ministerstvo nezaznamenalo problémy ani s fungovaním prepravnej siete, distribučných sietí, či podzemných zásobníkov plynu.

„Z pohľadu zaistenia bezpečných dodávok plynu, zvýšenia miery bezpečnosti dodávky, hlavne z pohľadu riešenia situácie v prípade výpadku jedného zdroja je potrebné podporovať efektívnu a nákladovo prijateľnú diverzifikáciu zdrojov plynu a diverzifikáciu dopravných ciest plynu a za týmto účelom podporovať investície do infraštruktúry v rámci aktuálnej legislatívy na úrovni Európskej únie,“ uzavrelo ministerstvo hospodárstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR