Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Enel
Ilustračné foto endesa.com
12. marca 2014 11:56 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Taliansky Enel vlani s výrazným nárastom zisku

Energetická skupina vlani zaznamenala čistý zisk 3,2 mld. eur, pričom rok predtým to bolo 238 mil. eur.

Talianska skupina Enel, ktorá okrem iného vlastní 66-percentný podiel Slovenských elektrární, dosiahla v minulom roku konsolidovaný čistý zisk v objeme 3,2 mld. eur, pričom rok predtým to bolo 238 mil. eur. Energetická skupina zaznamenala výrazný nárast zisku vďaka predaju firmy Artic Russia, pozitívnemu upísaniu goodwillu a zmenám v účtovných metódach, ktoré priniesli firme pozitívny daňový efekt vo výške 627 miliónov eur. Enel evidoval vlani zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) v objeme 17 miliárd eur, čo je medziročný nárast o viac ako 7 %. Tržby skupiny sa vyšplhali na úroveň 80,5 miliárd eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o vyše 5 %.

„Som výrazne potešený dosiahnutými výsledkami. Tieto výsledky boli dosiahnuté napriek pokračujúcej nepriaznivej ekonomickej situácii v Taliansku a v Španielsku, ako aj výrazne nevýhodným regulačným opatreniam prijatých španielskou vládou,“ okomentoval dosiahnuté výsledky generálny riaditeľ skupiny Enel Fulvio Conti. V tomto roku plánuje firma dosiahnuť prevádzkový zisk 15,5 miliárd eur. Ten by mal podľa plánov energetickej skupiny rásť, pričom v roku 2018 by sa mal prevádzkový zisk pohybovať na úrovni 18 miliárd eur. „Počas nasledujúcich piatich rokov plánujeme pokračovať v stratégii zameranej na redukciu dlhu. Budeme taktiež pokračovať v zjednodušení štruktúry našej korporácie ako aj reorganizácie skupiny. Vďaka kombinovanému efektu týchto aktivít očakávame zlepšenie našej dividendovej politiky, počnúc rokom 2015,“ konštatoval Conti.

Skupina Enel v minulom roku vyprodukovala celosvetovo 286 terawatthodín elektrickej energie, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o tri percentá. V samotnom Taliansku pritom skupina vyrobila 73 terawatthodín elektrickej energie a v zahraničí viac ako 213 terawatthodín. V domácom Taliansku skupina medziročne vyrobila o 1,5 terawatthodín elektriny menej a v zahraničí o 7,2 terawatthodín menej. Tepelné elektrárne sa podieľali na výrobe 53 percentami, obnoviteľné zdroje takmer 33 percentami a jadrové elektrárne viac ako 14 percentami.

Enel je najväčšou talianskou energetickou skupinou a podľa inštalovanej kapacity druhou najväčšou európskou elektrárenskou firmou, s ktorej akciami sa obchoduje na burze. Od apríla 2006 je Enel 66-percentným akcionárom Slovenských elektrární. Za svoj majoritný podiel zaplatil 839 miliónov eur. Zvyšný 34-percentný podiel v Slovenských elektrárňach kontroluje Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame