Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto enel.it
5. februára 2015 17:06 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Taliansky Enel vlani s miernym poklesom výnosov

Medziročný pokles zaznamenala skupina aj pri prevádzkovom zisku (EBITDA), ktorý klesol o 6 % na 15,7 mld. eur.

Talianska energetická skupina Enel si udržiava svoje postavenie na trhu. Skupina dosiahla v minulom roku podľa predbežných výsledkov výnosy v objeme 75,8 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o necelých 4 %. Medziročný pokles zaznamenala skupina aj pri prevádzkovom zisku (EBITDA), ktorý klesol o 6 % na 15,7 mld. eur. Čistý finančný dlh talianskej skupiny predstavoval ku konca vlaňajška 38 mld. eur, pričom rok predtým to bolo 39,7 mld. eur.

„Tento silný súbor predbežných výsledkov odráža prínos opatrení prijatých v súvislosti s reorganizáciou skupiny, firemnou reštrukturalizáciou v Ibérii a Latinskej Amerike a úspešnou realizáciou niekoľkých predajov. Pozitívne efekty týchto snáh nám umožnili kompenzovať a čiastočne vyvážiť pretrvávajúce nepriaznivé makroekonomické prostredie, ktoré prevládalo počas roku 2014 najmä vo vyspelých ekonomikách v Taliansku a Španielsku,“ okomentoval predbežné hospodárske výsledky šéf Enelu Francesco Starace.

Enel je najväčšou talianskou energetickou skupinou a podľa inštalovanej kapacity druhou najväčšou európskou elektrárenskou firmou, s ktorej akciami sa obchoduje na burze. Enel v minulom roku vyprodukoval celosvetovo 283 terawatthodín elektrickej energie. Od apríla 2006 je Enel 66-percentným akcionárom Slovenských elektrární. Za svoj majoritný podiel zaplatil 839 miliónov eur. Zvyšný 34-percentný podiel v Slovenských elektrárňach kontroluje Ministerstvo hospodárstva SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies