Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Taliansky Enel vlani s miernym poklesom výnosov

Ilustračné foto
Ilustračné foto enel.it

Medziročný pokles zaznamenala skupina aj pri prevádzkovom zisku (EBITDA), ktorý klesol o 6 % na 15,7 mld. eur.

Talianska energetická skupina Enel si udržiava svoje postavenie na trhu. Skupina dosiahla v minulom roku podľa predbežných výsledkov výnosy v objeme 75,8 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o necelých 4 %. Medziročný pokles zaznamenala skupina aj pri prevádzkovom zisku (EBITDA), ktorý klesol o 6 % na 15,7 mld. eur. Čistý finančný dlh talianskej skupiny predstavoval ku konca vlaňajška 38 mld. eur, pričom rok predtým to bolo 39,7 mld. eur.

„Tento silný súbor predbežných výsledkov odráža prínos opatrení prijatých v súvislosti s reorganizáciou skupiny, firemnou reštrukturalizáciou v Ibérii a Latinskej Amerike a úspešnou realizáciou niekoľkých predajov. Pozitívne efekty týchto snáh nám umožnili kompenzovať a čiastočne vyvážiť pretrvávajúce nepriaznivé makroekonomické prostredie, ktoré prevládalo počas roku 2014 najmä vo vyspelých ekonomikách v Taliansku a Španielsku,“ okomentoval predbežné hospodárske výsledky šéf Enelu Francesco Starace.

Enel je najväčšou talianskou energetickou skupinou a podľa inštalovanej kapacity druhou najväčšou európskou elektrárenskou firmou, s ktorej akciami sa obchoduje na burze. Enel v minulom roku vyprodukoval celosvetovo 283 terawatthodín elektrickej energie. Od apríla 2006 je Enel 66-percentným akcionárom Slovenských elektrární. Za svoj majoritný podiel zaplatil 839 miliónov eur. Zvyšný 34-percentný podiel v Slovenských elektrárňach kontroluje Ministerstvo hospodárstva SR.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 5. februára 2015 17:06

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...