Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Enel
Ilustračné foto endesa.com
5. júna 2015 11:06 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Talianske mlčanie pri predaji elektrární pokračuje

Šéf Enelu Francesco Starace iba potvrdil, že proces predaja 66-percentného podielu Slovenských elektrární pokračuje.

Talianska spoločnosť Enel pokračuje v mlčaní o predaji 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Talianski energetici sa zatiaľ nechcú detailnejšie vyjadrovať k predaju slovenského dominantného výrobcu elektriny.“Generálny riaditeľ Enelu Francesco Starace urobil posledné vyhlásenie ohľadom predaja Slovenských elektrární na valnom zhromaždení akcionárov Enelu dňa 28. mája. Nemáme k dispozícii žiadne ďalšie detaily k tomu, čo už povedal,“ reagovala spoločnosť Enel pre portál vEnergetike.sk na otázky, ktoré sa týkali procesu predaja Slovenských elektrární.

Predaj pokračuje

Na spomínanom valnom zhromaždení mal Starace vyhlásiť, že predaj 66 percent aktív v Slovenských elektrárňach pokračuje, pričom čistá hodnota aktív na konci minulého roka predstavovala 750 miliónov eur. Enel sa nechcel vyjadriť ani k plánovanému stretnutiu so slovenským predsedom vlády, ktoré by sa malo uskutočniť podľa pôvodných vyjadrení tak šéfa Enelu, ako aj Roberta Fica už tento mesiac.

Termín stretnutia nie je známy

Rokovania s najvyššími predstaviteľmi v Taliansku by mali dať odpovede na otázku, či pôjde vláda do kúpy predávaného podielu, a či bude mať štát záujem len o 17-percentný podiel alebo o celý 66-percentný. Úrad vlády zatiaľ nechcel konkretizovať, s akým postojom pôjde na rokovanie predseda vlády, ani to, kedy by sa malo stretnutie uskutočniť.

Český a maďarský záujem

Okrem štátu sa oficiálne o predávaný podiel Slovenských elektrární zaujímajú dvaja investori. Ide o spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, a firmu Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group. Nezáväzne prejavili záujem o majoritný podiel Slovenských elektrární štyri spoločnosti. Enel po prijatí záväzných ponúk nechcel počet ponúk ani detaily týchto ponúk konkretizovať.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame