Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto supakitmod/FreeDigitalPhotos.net
26. februára 2016 13:53 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Talianska ropná firma Eni skončila v strate 8,5 mld. eur

Dôvodom boli odpisy majetku v oblasti ťažby v dôsledku poklesu cien ropy.

Talianska ropná spoločnosť Eni plánuje v tomto roku zredukovať investície o 20 %, keďže odpisy v dôsledku poklesu cien ropy viedli k tomu, že za štvrtý kvartál vykázala vysokú čistú stratu. Firma Eni informovala, že jej čistá strata za október až december je v sume 8,46 mld. eur. Dôvodom boli odpisy majetku v oblasti ťažby v hodnote 4,4 mld. eur a tiež zaúčtovanie negatívnych položiek v súvislosti s jej podielom vo firme Saipem podnikajúcej v oblasti služieb pre ropný priemysel.

Štvrtá najväčšia európska ropná firma

Na samostatnej báze štátom kontrolovaná spoločnosť Eni, ktorá je podľa trhovej kapitalizácie štvrtou najväčšou európskou ropnou firmou, vykázala za štvrtý kvartál upravenú čistú stratu v sume 0,2 mld. eur. Firma potvrdila, že za rok 2015 vyplatí dividendy v sume 0,8 eura na akciu, ale neaktualizovala plán budúcich dividend. Hodnota akcií spoločnosti do 10:30 GMT posilnila o 5,9 %, čiže sa jej darilo lepšie v porovnaní indexom celého európskeho ropného a plynárenského sektora.

Ťažba ropy rástla

Ťažba ropy spoločnosťou Eni v záverečnom štvrťroku vlaňajška stúpla o 14 % na 1,88 mil. barelov denne, čo je najviac za posledných päť rokov. Firma, ktorý je najväčším zahraničným producentom ropy a plynu v Afrike, očakáva, že ťažba v tomto roku bude rovnaká ako v roku 2015.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame