Talianska ropná firma Eni skončila v strate 8,5 mld. eur

26. februára 2016 13:53
Autor: SITA

Dôvodom boli odpisy majetku v oblasti ťažby v dôsledku poklesu cien ropy.

Ilustračné foto
Ilustračné foto supakitmod/FreeDigitalPhotos.net

Talianska ropná spoločnosť Eni plánuje v tomto roku zredukovať investície o 20 %, keďže odpisy v dôsledku poklesu cien ropy viedli k tomu, že za štvrtý kvartál vykázala vysokú čistú stratu. Firma Eni informovala, že jej čistá strata za október až december je v sume 8,46 mld. eur. Dôvodom boli odpisy majetku v oblasti ťažby v hodnote 4,4 mld. eur a tiež zaúčtovanie negatívnych položiek v súvislosti s jej podielom vo firme Saipem podnikajúcej v oblasti služieb pre ropný priemysel.

Štvrtá najväčšia európska ropná firma

Na samostatnej báze štátom kontrolovaná spoločnosť Eni, ktorá je podľa trhovej kapitalizácie štvrtou najväčšou európskou ropnou firmou, vykázala za štvrtý kvartál upravenú čistú stratu v sume 0,2 mld. eur. Firma potvrdila, že za rok 2015 vyplatí dividendy v sume 0,8 eura na akciu, ale neaktualizovala plán budúcich dividend. Hodnota akcií spoločnosti do 10:30 GMT posilnila o 5,9 %, čiže sa jej darilo lepšie v porovnaní indexom celého európskeho ropného a plynárenského sektora.

Ťažba ropy rástla

Ťažba ropy spoločnosťou Eni v záverečnom štvrťroku vlaňajška stúpla o 14 % na 1,88 mil. barelov denne, čo je najviac za posledných päť rokov. Firma, ktorý je najväčším zahraničným producentom ropy a plynu v Afrike, očakáva, že ťažba v tomto roku bude rovnaká ako v roku 2015.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?