Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová energia jadrová rádioaktívny odpad JAVYS
Rádioaktívny odpad javys.sk
15. decembra 2016 14:02 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Talianom sme pomohli s rádioaktívnym odpadom

Po spracovaní odpadu si ho odviezla talianska spoločnosť Nucleco späť do Talianska.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) spracovala pre taliansku firmu Nucleco 16 tisíc decimetrov kubických kvapalného inštitucionálneho rádioaktívneho odpadu a sedem ton pevného rádioaktívneho odpadu. „Po spracovaní odpadu si 324 kilogram rádioaktívneho popola zo spaľovania a 1,7 ton vytriedeného nespáliteľného odpadu, vrátane prázdnych obalových súborov, odviezla talianska spoločnosť späť do Talianska,“ informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Zákazka medzi slovenskou a talianskou firmou sa realizovala počas rokov 2015 a 2016 v lokalite Jaslovské Bohunice, v jadrovom zariadení Technológie pre spracovanie a úpravu rádioaktívnych odpadov. Pevné a kvapalné inštitucionálne rádioaktívne odpady pochádzali z výskumných a zdravotníckych zariadení z Talianska a boli spracované spaľovaním. „Dovezené množstvo a hodnota aktivity tak, ako bolo zaznamenané pri dovoze, sa rovnakým dielom vyviezli späť do krajiny pôvodu pod dozorom príslušných, na tento účel kompetentných orgánov,“ konštatovala Žiaková.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame