Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne SE
Ilustračné foto SITA
24. júla 2014 15:01 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Taliani veria, že vyšetrovanie v elektrárňach sa ich netýka

Vyšetrovanie má byť zamerané na obdobie pred dokončením privatizácie, čiže pred aprílom 2006.

Väčšinový akcionár v Slovenských elektrárňach, talianska spoločnosť Enel, je presvedčený, že policajné vyšetrovanie v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny sa ho netýka. Vo svojej najaktuálnejšej reakcii na stredajšiu policajnú raziu Slovenské elektrárne skonštatovali, že policajné vyšetrovanie je zamerané na obdobie pred dokončením privatizácie. „Ako už bolo zverejnené úradmi, vyšetrovanie je zamerané na skutočnosti, ktoré sa udiali v období pred dokončením akvizície Slovenských elektrární , t.j. v apríli 2006,“ povedala pre náš portál hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová. Elektrárne znova deklarovali, že pri zaisťovaní dokumentácie v kanceláriách spoločnosti poskytovali a poskytujú jej manažéri a zamestnanci polícii plnú podporu.

Stredajšia akcia

Slovenskí policajti prekvapili zamestnancov elektrární v jej viacerých závodoch v stredu ráno. O policajnej razii ako prvá informovala agentúra SITA, ktorá sa odvolávala na informácie z memenovaných zdrojov. Neskôr túto skutočnosť potvrdila aj hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková. Tá spočiatku nevedela konkretizovať o čo ide. Neskôr sa však pre média vyjadrila, že policajtov zaujímali dokumenty týkajúce sa privatizácie Slovenských elektrární. „Boli sme informovaní z Prezídia policajného zboru SR, že vykonáva zaisťovaciu akciu niektorých dokumentov z obdobia privatizácie,“ povedala a pre viac informácií odkázala média na Policajný zbor SR.

Vyšetrovanie začalo v júni

Hovorca Policajného zboru SR Michal Slivka na margo policajnej akcie uviedol, že stredajšia razia v Slovenských elektrárňach je súčasťou vyšetrovania vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. „V tejto súvislosti bolo potrebné zaistiť listinné a iné dôkazy,“ uviedol Slivka, podľa ktorého celé vyšetrovanie začalo 30. júna tohto roka. Viac prezradiť nechcel.

Osem rokov od privatizácie

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Enel do elektrární vstúpil ako 66-percentný akcionár v apríli 2006, kedy sa definitívne uzavrel proces privatizácie. Taliani kúpili majoritný podiel v elektrárňach za necelých 840 miliónov eur. Privatizačný boj vyhrali pred českou energetickou skupinou ČEZ a ruskou firmou JSC RAO UES International.

Zvyšných 34 % akcií Slovenských elektrární vlastní Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu. V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 terawatthodiny elektrickej energie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies