Taliani nechcú problémy. Rusom vraj elektrárne nepredajú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračné foto
Ilustračné foto Stuart Miles/freedigitalphotos

Talianska skupina Enel, ktorá predáva 66-percentný podiel Slovenských elektrární, údajne vyradila z hry o majoritný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny ruské firmy. Chce sa tak vyhnúť tlaku zo strany EÚ.

Slovenské elektrárne ruskí investori zrejme nezískajú. Materská spoločnosť Enel im totiž údajne zavrela dvere pri pripravovanom predaji 66-percentného podielu slovenského producenta elektriny. Enel sa tak chce vyhnúť tlaku Európskej únie v súvislosti s krízou na Ukrajine. Informuje o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na dobre informované zdroje, ktoré však chceli zostať v anonymite.

Európania verzus Číňania?

Z hry tak vypadla aj štátna ruská atómová spoločnosť Rosatom, o ktorej sa špekulovalo ako o jednom z vážnych záujemcov o majoritný podiel v Slovenských elektrárňach. „Enel, ktorý sídli v Ríme, urobil toto rozhodnutie kvôli obavám Európskej únie ohľadom možného predaja strategickej infraštruktúry ruským firmám, ktoré už teraz zásobujú Európu príliš veľkým objemom energií,“ cituje Bloomberg svoje zdroje. Po vyradení ruských záujemcov z okruhu kupcov majoritného podielu v Slovenských elektrárňach sa tak údajne Enel sústredí na európskych alebo čínskych záujemcov. Najvážnejším kandidátom sa v súčasnosti javí česká skupina ČEZ. Práve tá prehrala s Enelom v privatizačnom boji o elektrárne pred viac ako ôsmimi rokmi.

Zatiaľ tichá Európska komisia

Hovorca Európskej komisie odmietol aktuálne informácie týkajúce sa rozhodnutia talianskeho investora v Slovenských elektrárňach komentovať. Ani pre protál vEnergetike.sk nechcela komisia príliš celý proces predaja elektrární komentovať. „Tieto komerčné záležitosti Európska komisia z princípu nekomentuje. V každom prípade fúzie a konkurenčné pravidlá v Európskej únii musia byť rešpektované rovnako ako európska legislatíva v oblasti jadrovej energetiky, konkrétne direktíva Európskej únie o jadrovej bezpečnosti,“ povedala začiatkom minulého týždňa tlačová hovorkyňa Generálneho riaditeľstva komisie pre energetickú politiku (DG Energy) Nicole Bockstaller.

Prečítajte si rozhovor so šéfom Slovenských elektrárni:

ROZHOVOR: Mochovce sú našou prioritou

Enel zatváranie dverí investorom odmieta

Samotný Enel pre Bloomberg uviedol, že proces predaja podielu v elektrárňach prebieha a tak sa k prípadným záujemcom vyjadrovať nebude. Hovorkyňa Enelu Roberta Vivenzio však v reakcii na správu Bloombergu pre agentúru SITA zatváranie dverí pre akýchkoľvek uchádzačov odmietla. „Spoločnosť Enel nevylučuje žiadneho uchádzača o Slovenské elektrárne. Proces je transparentný a otvorený všetkým potenciálnym kandidátom,“ uviedla. Rosatom zase tvrdí, že s Enelom o kúpe podielu v slovenskom producentovi elektriny, ktorý prevádzkuje aj jadrové bloky v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach, ani nerokoval, preto žiadny ďalší komentár nepridal.

Súťaž mala byť pre všetkých

Informácie z Enelu prichádzajú len pár dní potom, ako v rozhovore pre portál vEnergetike.sk uviedol generálny riaditeľ Slovenských elektrární Luca D’Agnese, že súťaž o 66-percentný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny bude otvorená pre všetky zaujímavé ponuky. „Keďže rokovať so záujemcami bude Enel ako hlavný akcionár, my ako spoločnosť nemáme veľmi čo k tomu povedať. V každom prípade to bude veľmi otvorený proces, kde každý záujemca bude mať príležitosť prejaviť svoj záujem,“ reagoval D’Agnese na otázku, či vzhľadom na súčasnú geopolitickú situáciu a prijímaní medzinárodných sankcií voči Rusku je Enel ochotný rokovať o predaji elektrární aj s ruskou firmou.

Chcú splatiť dlhy

Enel sa rozhodol predať Slovenské elektrárne spolu s aktívami, ktoré drží v Rumunsku, aby mohol znížiť svoju zadĺženosť. Za slovenské a rumunské aktíva by chceli Taliani získať zhruba 4,4 miliárd eur. Dnes nie je ešte jasné, koľko bude Enel pýtať za majoritný podiel v Slovenských elektrárňach. Pripomeňme len, že za spomínaný podiel v slovenskom výrobcovi elektriny zaplatil pred ôsmimi rokmi necelých 840 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EnelEU Európska úniaSE Slovenské elektrárne