Takmer 200 tisíc eur za rok. Toľko ušetril víťazný projekt EFEKTIA 2018.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Efektia energetická efektívnosť
Víťazi hlavnej ceny EFEKTIA 2018

Absolútnym víťazom súťaže EFEKTIA 2018 sa stal projekt Energeticky úsporné opatrenia v areáli Nemocnice arm. generála L. Svobodu vo Svidníku spoločnosti Svet zdravia.

Na Slovensku sa začínajú rozbiehať projekty zamerané na energetickú efektívnosť. Obnova verejných a súkromných budov by sa mala zvyšovať vďaka novele zákona o energetickej efektívnosti, ktorú poslanci na uplynulej októbrovej schôdzi posunuli do druhého čítania. Novela má totiž zaviesť garantovanú energetickú službu (GES) aj pre verejný sektor. Táto služba umožňuje využiť potenciál budúcich úspor energie každej budovy na financovanie potrebných investícií.

Jednoznačná priorita

„Znižovanie energetickej náročnosti je našou strategickou prioritou. Prispieva k ochrane životného prostredia, uvoľňuje finančné zdroje pre iné zmysluplné využitie a v neposlednom rade zvyšuje konkurencieschopnosť podnikov aj celej našej ekonomiky. Aj preto ministerstvo hospodárstva (MH) tento rok podpísalo dobrovoľné dohody o úsporách energie s jedenástimi najväčšími priemyselnými hráčmi a pripravujú sa ďalšie dohody,“ povedal minister hospodárstva Peter Žiga na vyhodnotení výsledkov súťaže EFEKTIA. MH chce podľa jeho slov zvýšiť počet projektov zameraných na energetickú efektívnosť.

Druhý ročník súťaže EFEKTIA, ktorá vyhodnocuje najlepšie projekty energetickej efektívnosti pri využití GES vo verejnom ako aj v súkromnom sektore, usporiadala Asociácia poskytovateľov energetických služieb (APES). „Len jedenásť prihlásených projektov v rámci verejného sektora dosiahlo kumulatívnu úsporu tisíc megawatthodín energií za rok. Očakávame, že aj vďaka pozitívnej novinke vo vykazovaní energeticky efektívnych investícií budeme budúci rok hodnotiť opäť vyšší počet prihlásených a veľmi zaujímavých projektov,“ povedal predseda Správnej rady APES Marcel Lauko.

Víťazné projekty

V kategórii „verejný sektor“ zvíťazil projekt obnovy Gymnázia M.R. Štefánika a Gymnázia Imre Madácha realizovaný Trnavským samosprávnym krajom. V škole zmodernizovali vykurovací systém a realizovali čiastočnú výmenu okien, aby znížili spotrebu energie formou permanentného energetického manažmentu.

Striebornú priečku obsadil projekt Zvýšenie energetickej efektívnosti Nemocnice s Poliklinikou Sv. Jakuba v Bardejove. Nemocnica zmodernizovala svoju práčovňu novými technológiami, rekonštrukciou rozvodov, vybudovala fotovoltickú elektráreň na fasáde budovy kotolne a skvalitnila riadiaci systém. Vďaka projektu  sa podarilo zlepšiť jej technickú vybavenosť v oblasti energetického hospodárstva za súčasného dosahovania úspor a nákladov v spotrebe primárnej energie. Tento projekt bol tiež zrealizovaný ako garantovaná energetická služba.

Tretie miesto v rámci verejného sektoru získal projekt Oprava budovy Materskej školy – Zníženie energetickej náročnosti Materskej školy v Dúbravách. Realizátor zrekonštruoval budovu Materskej školy v Dúbravách čím znížil jej energetickú náročnosť. Obec dovtedy vynakladala nemalé finančné prostriedky na prevádzku a budova bola v havarijnom stave. Vďaka realizácii projektu obec dosiahla výraznú úsporu spotreby elektrickej energie, zníženie počtu operatívnych problémov, zjednodušenie obsluhy kotla a v neposlednom rade väčšie pohodlie pre škôlkarov.

V kategórii „súkromný sektor“ vyhral projekt Energeticky úsporné opatrenia v areáli Nemocnice arm. generála L. Svobodu vo Svidníku spoločnosti Svet zdravia. Veľkú úsporu nemocnici priniesla výmena zastaraného centrálneho parného systému zásobovania teplom s nedostatočnou reguláciou. Vďaka investícii nemocnica znížila spotreba plynu približne o polovicu. Ročná celková garantovaná úspora energií bola v roku 2016 prekročená o 23 % (celková úspora 192 100 eur), v roku 2017 potom o 11 % (celková úspora 173 352 eur). „Projekt si právom odniesol aj hlavnú cenu za celkovo najlepší projekt GES,“ konštatoval Lauko.

Druhú priečku obsadil projekt Efektívne využitie zónového vykurovania v budove SO4202, realizátora Slovnaft. Podstatou projektu je vybudovanie lokálnych zdrojov tepla za účelom efektívnejšieho využitia energie zemného plynu s predpokladanou úsporou finančných prostriedkov, a modernizácia neefektívnych výmenníkových staníc. Slovnaft zároveň odstavil nevyužívané prevádzky od vykurovania, čo prinieslo ďalšiu úsporu plynu.

Tretie miesto bolo udelené Projektu energetickej úspornosti budovy Vysokej školy manažmentu / City University of Seattle. Vďaka realizovanému  projektu  sa podarilo budovu školy zmeniť na „smart“ budovu. Realizátor spojil vybrané energetické zariadenia (kúrenie, chladenie, vzduchotechnika) do jednotného systému merania a regulácie, inštaloval frekvenčné meniče na vzduchotechnických zariadeniach vrátane snímačov kvality vzduchu, moderné obehové čerpadlá, inštaláciu kontroly maximálnej intervalovej spotreby elektriny a realizoval výmenu svietidiel v učebniach a spoločných priestoroch školy za efektívne LED svetlá.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Apes Asociácia poskytovateľov energetických služieb