Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropovod
Ilustračné foto. FreeDigitalPhotos.net
24. novembra 2014 12:56 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Tak obmedzí Rusko produkciu ropy, alebo nie?

Najnovšie ruská vláda hovorí o možnosti zníženia produkcie ropy v budúcom roku o zhruba 15 miliónov ton, alebo o 350 tisíc barel denne.

Rusko môže v budúcom roku znížiť produkciu ropy o zhruba 15 mil. ton alebo 350 tis. barelov denne. K stabilizácii cien by mala podľa predstáv Moskvy prispieť aj Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), a to znížením svojich produkčných kvót v roku 2015 o celkovo 70 mil. ton. Informoval o tom v pondelok denník Kommersant, pričom sa odvolával na vládne zdroje.

Návrh na obmedzenie ťažby chce ropnému kartelu OPEC, ktorý zasadá v utorok vo Viedni, predložiť Rusko spoločne s Venezuelou. Ruské ministerstvo energetiky informácie nekomentovalo. Minister energetiky Alexander Novak v piatok vyhlásil, že ruská vláda diskutuje o možnom znížení ťažby ropy s cieľom podporiť klesajúce ceny. Rozhodnutie však podľa jeho slov ešte nepadlo.

Rusko je najväčší producent ropy na svete, pričom export ropy a plynu tvorí zhruba polovicu príjmov ruského rozpočtu. Na krajinu nepriaznivo vplývajú klesajúce ceny ropy a taktiež sankcie zo strany Západu pre situáciu na Ukrajine. Podľa analytikov Rusko nemá dostatok technológií umožňujúcich rýchle zmeny dodávok. Na udržanie vyrovnaného štátneho rozpočtu Rusko potrebuje, aby cena ropy bola na úrovni 100 USD za barel. Od júna sa však ceny ropy znížili o 33 % na úroveň približne 78 USD za barel. Niektorí odborníci pritom tvrdia, že na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu by Rusko dokonca potrebovalo cenu ropy až vo výške 115 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies