Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce SITA
2. októbra 2015 12:17 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Tajné rokovania o predaji elektrární pokračujú

Český energetický holding EPH ani taliansky Enel nechcú v súčasnosti stav rokovaní komentovať.

Rokovania o predaji 66-percentného podielu Slovenských elektrární naďalej pokračujú. Už viac ako mesiac rokuje taliansky Enel, ktorý spomínaný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny predáva, výhradne s českým Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH). Tieto exkluzívne rokovania sa mali ukončiť v priebehu niekoľkých týždňov. Následne sa mali Taliani rozhodnúť, či s EPH, ktorý vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, podpíšu dohodu o predaji elektrární. Nateraz to vyzerá tak, že ešte nejaký čas rokovania potrvajú.

Všetko je tajné

Český energetický holding EPH ani taliansky Enel nechcú v súčasnosti stav rokovaní komentovať. „Nemôžeme poskytnúť žiadne detailné informácie,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca EPH Daniel Častvaj. „Spoločnosť Enel je v procese exkluzívnych rokovaní s EPH. K časovaniu ani k iným potenciálnym kandidátom sa nebude vyjadrovať,“ uviedol Enel. Taliansky investor sa tak nechcel vyjadriť ani k tomu, či má ešte šancu zabojovať o akcie Slovenských elektrární jeden z ďalších známych záujemcov, ktorým je bratislavská spoločnosť Slovnaft spoločne s maďarskou skupinou MVM Group. Od Enelu sme sa nedozvedeli ani to, či svoju ponuku poslala aj Čínska národná jadrová spoločnosť (CNNC), ktorá fyzicky mapovala situáciu v samotných Slovenských elektrárňach a oficiálne uvažovala nad ich kúpou.

Štátne prípravy

Zatiaľ čo Enel a EPH vedú exkluzívne rokovania, štát si už vybral poradcu, ktorý by mu mal poradiť, ako reagovať v procese predaja elektrární. Štátny Slovenský plynárenský priemysel v spolupráci s poradenskou firmou KPMG majú posúdiť možnosti navýšenia majetkovej účasti Slovenska v Slovenských elektrárňach. Či sa štát bude zaujímať o prípadne navýšenie svojho 34-percentného podielu v elektrárňach tak bude závisieť od vypracovaných analýz. Nateraz je známy postoj najvyšších predstaviteľov štátu iba v otázke dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Tá musí byť podľa predsedu vlády Roberta Fica a ministra hospodárstva Vazila Hudáka dokončená bez ohľadu na to, že sa predáva majoritný podiel Slovenských elektrární.

Enel ešte zostane

Taliansky Enel chce zrejme svoj záväzok v otázke dostavby mochoveckých jadrových blokov splniť. Ako totiž prednedávnom informoval šéf Enelu Francesco Starace, predaj 66-percentného podielu by sa mal uskutočniť v dvoch fázach. Do konca tohto roku chcú Taliani predať 30 až 33 % akcií elektrární. Zvyšný podiel by potom predali až po dokončení Mochoviec. Podľa ostatných údajov by sa mal pritom tretí mochoveckých blok dokončiť koncom budúceho roka a štvrtý následne o rok neskôr.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päťtisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies