Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Svetovej ekonomike môže pomôcť energetická efektívnosť

Peniaze
Ilustračné foto SITA

Celosvetová ekonomika by mohla posilniť o 2,2 % do roku 2030, ak vlády zlepšia energetickú efektivitu, riadenie odpadov a verejnej dopravy. Uviedla to Svetová banka.

Celosvetová ekonomika by mohla posilniť o 2,2 % do roku 2030, ak vlády zlepšia energetickú efektivitu, riadenie odpadov a verejnej dopravy. Hodnota svetovej ekonomiky by sa tak mohla ročne zvýšiť o 2,6 bil. USD. Informovala o tom Svetová banka v správe zverejnenej v utorok.

Správa, ktorá vznikla v spolupráci so skupinou ClimateWorks Foundation, analyzuje výhody ambicióznych politík, ktoré majú za cieľ znižovanie emisií napríklad v doprave, v priemysle a v stavebníctve v Brazílii, v Číne, v Indii, v Mexiku, v USA a v EÚ. Z analýz vyplýva, že prechod na nízkoemisné dopravné systémy spolu so zlepšenou energetickou efektivitou závodov, budov a zariadení by mohol znamenať rast svetového hrubého domáceho produktu (HDP) o 1,8 mld. USD, teda o 1,5 % ročne do roku 2030. Ak by sa zlepšilo financovanie a investície do technológií, HDP by mohol vzrásť až o 2,6 bil. USD, čo predstavuje 2,2 %.

V marci Organizácia spojených národov uviedla, že efekty spojené s globálnym otepľovaním by mohli spôsobiť pokles svetovej ekonomiky v intervale od 0,2 % do 2 %. Dôvodom je zhoršenie zdravia ľudí, zvyšovanie hladiny morí a prerušenie dodávok vody.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...