Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Ilustračné foto graur codrin/FreeDigitalPhotos.net
18. novembra 2015 13:19 PlynSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Švejna: Vratky za plyn sú volebnou korupciou

Poslanec za Most-Híd Ivan Švejna odkázal vládnemu Smeru, nech si platí volebnú kampaň zo svojich peňazí a nie cez vratky za plyn zo štátneho. Tie považuje za neštandardné aj Najvyšší kontrolný úrad SR.

Vratky za plyn sú volebnou korupciou. Aj takéto obvinenia padajú v rozprave k návrhu rozpočtu na budúci rok, ktorú parlament odštartoval v stredu. Kriticky sa vyjadril poslanec za Most-Híd Ivan Švejna. Štát by mal pritom podľa pozmeňujúceho návrhu z finančného výboru peniaze za plyn vracať domácnostiam cez rozpočtovú kapitolu ministerstva hospodárstva. „Je jednoduché rozdávať zo štátnych peňazí namiesto volebného guláša. Toto je už za rámec politického marketingu a ešte je to aj na úkor deficitu. Páni zo Smeru, robte volebnú kampaň, ale za svoje,“ kritizoval návrh Švejna.

Pochybnosti kontrolórov

Čo sa týka návrhu rozpočtu, našiel Švejna v prípade vratiek za plyn podporu aj v Najvyššom kontrolnom úrade SR (NKÚ), ktorý sa k návrhom rozpočtu zo zákona vyjadruje. Hoci v konečnom dôsledku úrad konštatuje, že k návrhu rozpočtu nemá zásadné pripomienky, na isté opatrenia upozorňuje. Šéf NKÚ Karol Mitrík totiž nazval vracanie peňazí za plyn zo štátneho, na ktoré má síce vláda legislatívne právo, navyše v predvolebnom období za „neštandardné opatrenie“. Zvlášť, keď sa rozdáva z verejných zdrojov, avšak iba určitej skupine obyvateľov. Tí, ktorí plyn nevyužívajú, totiž žiadne peniaze nedostanú.

Vlády sľub

Vratky za plyn sú pritom súčasťou vládneho sľubu z prvého sociálneho balíčka, ktorý bol prijatý ešte v minulom roku. Ide o vracanie peňazí domácnostiam za spotrebovaný zemný plyn v tomto roku. Peniaze teda štát vráti domácnostiam priamo zo štátneho rozpočtu. A to všetkým, či už sú klientmi najväčšieho štátneho dodávateľa Slovenského plynárenského priemyslu, alebo iného alternatívneho dodávateľa. Malo by sa tak stať začiatkom budúceho roka.

Súhlas finančného výboru

Spôsob vyplácania vratiek zo štátneho rozpočtu cez kapitolu rezortu hospodárstva v prvotnom návrhu rozpočtu nefiguroval. Objavil sa až v pozmeňujúcom návrhu, ktorý vzišiel z rokovania gestorského finančného výboru a poslanci ho budú môcť ešte schváliť. Štát by mal domácnostiam využívajúcim plyn vyplatiť celkovo až 48 mil. eur.

Vratky pošlú šekom

Domácnosti nemusia pre vrátenie peňazí za spotrebovaný plyn urobiť nič náročné. Stačí im počkať na šek s vypočítanou sumou a prísť si po peniaze na poštu. Plynové vratky dostanú domácnosti s odbernými tarifami D1 až D3 vo výške 6 % z ich platieb. Nebudú sa teda týkať odberateľov v najvyššom tarife D4, medzi ktorých patria napríklad aj „vykurovači bazénov“. Domácnosti s tarifou D1, teda tí, ktorí využívajú plyn iba na varenie, dostanú od štátu paušálnu vratku na úrovni 10 eur. V ďalších dvoch tarifách s väčším odberom, teda D2 a D3, budú mať vratku v závislosti od ročnej spotreby plynu a tá môže podľa vyjadrení premiéra Roberta Fica dosiahnuť od 14 eur do 165 eur.

Verejné financie vraj nie sú ohrozené

Predseda vlády je presvedčený, že vratky za plyn neohrozia verejné financie. Peniaze na vratky by sa mali totiž vykryť z dividend štátneho Slovenského plynárenského priemyslu. Podľa premiéra je hospodárenie dodávateľa plynu s viac ako 1,3 miliónmi zákazníkov v súčasnosti na takej úrovni, že si jeho vláda môže vratky za plyn dovoliť. Len pre úplnosť treba dodať, že Slovenský plynárenský priemysel podľa oficiálnych informácií dosiahol v minulom roku zisk pred zdanením vo výške 483 miliónov eur, čo bolo o 63 percent viac ako v predchádzajúcom roku. Čistý zisk podniku predstavoval 289 miliónov eur, čo bolo medziročne viac o 21 miliónov eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame