Surgutneftegaz plánuje vyplatiť vyššie dividendy

15. mája 2015 17:29
Autor: SITA

Vedenie tretej najväčšej ruskej ropnej firmy navrhuje vyplatiť zo zisku za rok 2014 dividendy v sume 8,21 rubľa na prioritnú akciu, v predošlom roku to bolo 2,36 RUB na prioritnú akciu.

Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Ruská spoločnosť Surgutneftegaz, ktorá je tretím najväčším producentom ropy v krajine, uviedla, že jej vedenie odporučilo vyplatiť z minuloročného zisku dividendy v sume 8,21 rubľa (RUB) na prioritnú akciu. Vlani firma vyplatila dividendy 2,36 RUB na prioritnú akciu.

Spoločnosť zároveň v piatok navrhla vyplatenie dividend na úrovni 0,65 RUB na kmeňovú akciu, v predošlom roku to bolo 0,60 RUB na kmeňovú akciu. Čistý zisk spoločnosti sa v minulom roku viac ako strojnásobil, a to na sumu 885 mld. RUB. Spoločnosť zároveň informovala, že jej tržby v minulom roku sa zvýšili na 1,36 bil. RUB z úrovne 1,32 bil. RUB, na ktorej boli za rok 2013.

Surgutneftegaz tento týždeň poprel správu agentúry Bloomberg, podľa kotrej by mohol prevziať podiel v spoločnosti Rosnefť, ktorá je najväčšou ruskou ropnou firmou. Agentúra Bloomberg uviedla, že Surgut, ktorý nahromadil hotovostné rezervy v objeme vyše 30 mld. USD, by mohol získať 19,5-percentný podiel v spoločnosti Rosnefť. Najväčší ruský producent ropy totiž požiadal štát o finančnú pomoc s cieľom prekonať ekonomickú krízu.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?