Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SaS Richard Sulík
Predseda SaS Richard Sulík SITA
12. januára 2015 20:16 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Sulíkovi sa nepáčia ceny pohonných látok. Obrátil sa na PMÚ.

Podľa europoslanca máme najdrahšie pohonné hmoty v celej EÚ napriek tomu, že cena ropy neustále klesá.

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík podal v pondelok podnet na Protimonopolný úrad SR (PMÚ) pre neprimerane drahé pohonné hmoty na Slovensku v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ. „Neviem, dokedy chcú s prešetrovaním cien benzínu a nafty čakať. Pri každom tankovaní Slovákom krvácajú peňaženky, pretože kompetentné úrady neprešetrujú takéto do očí bijúce podozrenia na kartelové dohody,“ tvrdí Sulík.

Podľa europoslanca máme najdrahšie pohonné hmoty v celej EÚ napriek tomu, že cena ropy neustále klesá. „Aj po zvážení vplyvu spotrebnej dane, konkurencie a prevádzkových nákladov je stále priestor na zlacnenie benzínu a nafty,“ dodal Sulík, ktorý má podozrenie, že medzi prevádzkovateľmi čerpacích staníc existujú kartelové dohody. „To môže byť príčinou, prečo máme v porovnaní so zahraničím vyššie ceny pohonných hmôt,“ vysvetlil.

Svoje tvrdenia predseda SaS podložil účtom z čerpacej stanice vo Viedni, z ktorého vyplýva, že za 44,03 litra nafty zaplatil 46,58 eura, čo predstavuje 1,058 eura za liter vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH). „Pritom výška DPH je u nás rovnaká ako v Rakúsku a spotrebná daň je u nás 0,3864 eura na liter a v Rakúsku 0,4250 eura,“ poznamenal Sulík.

Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) v prvom týždni tohto roka klesli na Slovensku ceny benzínov, motorovej nafty ako aj LPG. Priemerná cena najpredávanejšieho 95-oktánového benzínu bola v prvom týždni tohto roka na úrovni 1,323 eura za liter. Za 98-oktánový benzín zaplatili motoristi v priemere 1,5 eura za liter. Priemerná cena motorovej nafty sa v sledovanom týždni pohybovala na úrovni 1,214 eura za liter. Liter LPG stál v priemere 0,698 eura.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame