Sulíkovi sa nepáčia ceny pohonných látok. Obrátil sa na PMÚ.

12. januára 2015 20:16

Podľa europoslanca máme najdrahšie pohonné hmoty v celej EÚ napriek tomu, že cena ropy neustále klesá.

SaS Richard Sulík
Predseda SaS Richard Sulík SITA

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík podal v pondelok podnet na Protimonopolný úrad SR (PMÚ) pre neprimerane drahé pohonné hmoty na Slovensku v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ. „Neviem, dokedy chcú s prešetrovaním cien benzínu a nafty čakať. Pri každom tankovaní Slovákom krvácajú peňaženky, pretože kompetentné úrady neprešetrujú takéto do očí bijúce podozrenia na kartelové dohody,“ tvrdí Sulík.

Podľa europoslanca máme najdrahšie pohonné hmoty v celej EÚ napriek tomu, že cena ropy neustále klesá. „Aj po zvážení vplyvu spotrebnej dane, konkurencie a prevádzkových nákladov je stále priestor na zlacnenie benzínu a nafty,“ dodal Sulík, ktorý má podozrenie, že medzi prevádzkovateľmi čerpacích staníc existujú kartelové dohody. „To môže byť príčinou, prečo máme v porovnaní so zahraničím vyššie ceny pohonných hmôt,“ vysvetlil.

Svoje tvrdenia predseda SaS podložil účtom z čerpacej stanice vo Viedni, z ktorého vyplýva, že za 44,03 litra nafty zaplatil 46,58 eura, čo predstavuje 1,058 eura za liter vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH). „Pritom výška DPH je u nás rovnaká ako v Rakúsku a spotrebná daň je u nás 0,3864 eura na liter a v Rakúsku 0,4250 eura,“ poznamenal Sulík.

Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) v prvom týždni tohto roka klesli na Slovensku ceny benzínov, motorovej nafty ako aj LPG. Priemerná cena najpredávanejšieho 95-oktánového benzínu bola v prvom týždni tohto roka na úrovni 1,323 eura za liter. Za 98-oktánový benzín zaplatili motoristi v priemere 1,5 eura za liter. Priemerná cena motorovej nafty sa v sledovanom týždni pohybovala na úrovni 1,214 eura za liter. Liter LPG stál v priemere 0,698 eura.Čo si o tom myslíte?