Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo
Ilustračné foto SITA
6. februára 2015 11:29 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Sulíka trápi výstavba domových kotolní. Obrátil sa na EK.

Europoslanec a predseda strany SaS Richard Sulík uviedol, že zvažuje, či ustanovenie v zákone o tepelnej energetike, ktoré podľa neho sťažuje výstavbu domových kotolní na Slovensku, nie je protiústavné.

Problémom výstavby domových kotolní na Slovensku sa už zaoberala aj Európska komisia. V tejto súvislosti sa totiž na komisiu obrátil europoslanec Richard Sulík. Ten sa zaujímal, či muselo Slovensko prijať do zákona o tepelnej energetike ustanovenie, ktoré hovorí o tom, že do výstavby domových kotolní má právo hovoriť aj veľký dodávateľ tepla, ktorý na danom území pôsobí. „Tvorcovia návrhu, ktorí toto ustanovenie vpašovali do zákona, argumentovali tým, že to požaduje Európska únia. Toto nie je pravda. Obrátil som sa listom na Európsku komisiu a dostal som odpoveď, že to takto nie je. Je to tak, že tie veľké centrálne zdroje tepla majú byť uprednostnené len vtedy, ak sú efektívnejšie, ak sú lacnejšie. Na Slovensku, kde sú tie veľké teplárne zastaralé, to nie je jednoducho pravda,“ povedal na piatkovej tlačovej besede Sulík.

Je to protiústavné?

Europoslanec a predseda strany SaS ďalej uviedol, že zvažuje, či dané ustanovenie v zákone o tepelnej energetike nie je protiústavné. „Donútenie vlastníka bytu, že musí brať od konkrétneho dodávateľa teplo, považujem za obmedzenie vlastníctva. Považujem to za veľký problém. Rozhodneme sa pre ďalšie kroky,“ konštatoval Sulík.

Druhý pokus

Novelou zákona o tepelnej energetike by sa mali poslanci Národnej rady SR zaoberať ešte na aktuálnej schôdzi. Opozičný poslanec z klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Jozef Viskupič sa totiž potom, ako bol neúspešný so svojim návrhom v parlamente v decembri minulého roka, nevzdal snahy zmeniť podľa neho problematické ustanovenie v zákone. Podľa Viskupiča problémom je, že do novely zákona o tepelnej energetike, prijatej v minulom roku, sa dostalo ustanovenie, podľa ktorého pri výstavbe domových kotolní má veľký dodávateľ tepla v stavebnom konaní postavenie dotknutého orgánu, ktorého stanovisko je ako účastníka konania záväzné. „Chcem odstrániť neprijateľný súčasný stav, podľa ktorého dodávateľ tepla môže svojím stanoviskom vetovať vznik vlastnej konkurencie, či svojvoľne brániť v konaní nezaloženom na princípe podnikania. Po prijatí mojej navrhovanej právnej úpravy by už nemohla byť výlučne zo strany dodávateľa znemožnená výstavba vlastnej kotolne v bytovom dome,“ uviedol poslanec v dôvodovej správe.

Organizujú petíciu

Na novelu zákona o tepelnej energetike majú rôzne názory aj organizácie zastupujúce vlastníkov bytov. Kým viceprezidentka Združenia bytového hospodárstva na Slovensku Anna Krajčiová tvrdí, že novela zákona prináša stabilizáciu cien tepla, Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku organizuje proti novele petíciu. Doteraz sa im podarilo zozbierať necelých 11 tisíc podpisov. Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov sa chce teraz obrátiť na prezidenta SR a nevylučuje ani verejné protesty.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies