Sulík odmieta ochranu investícií, akú navrhujú Sieť a Most

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predseda SaS Richard Sulík
Liberálom sa nová vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví nepozdáva. Na snímke predseda SaS Richard Sulík. SITA

Podľa Richarda Sulíka by išlo o retroaktívny zásah do vlastníckych vzťahov, ktorý by vyvolal medzinárodné spory a poškodil dôveryhodnosť Slovenska v očiach zahraničných investorov.

Strana SaS nesúhlasí s návrhom zákona o ochrane národnej bezpečnosti v oblasti zahraničných investícií, ktorý do parlamentu predložili zástupcovia strán Sieť a Most-Híd. Ako vyhlásil predseda SaS Richard Sulík, čuduje sa týmto politickým subjektom, že na pozadí konfliktu na Ukrajine a možného odchodu spoločnosti Enel zo Slovenských elektrární otvárajú otázku vlastníctva strategických podnikov. Takýto zákon podľa Sulíka poskytne vláde široké právomoci pri tvorbe zoznamu strategických podnikov a umožní jej vstupovať do vlastníckych vzťahov akcionárov týchto firiem spôsobom, ktorý poškodí Slovenskú republiku.

Sulík upozorňuje na možnú retroaktivitu

Strana SaS upozorňuje, že pri už existujúcich sprivatizovaných podnikoch by išlo o retroaktívny zásah do vlastníckych vzťahov, ktorý by vyvolal medzinárodné spory a poškodil dôveryhodnosť Slovenska v očiach zahraničných investorov. „V prípade rizika, že súčasný akcionár v strategickom podniku má v pláne predať svoj podiel subjektu, ktorý by mohol predstavovať reálne ohrozenie politických a ekonomických záujmov SR, vláda musí postupovať v zmysle jestvujúcich akcionárskych zmlúv a voliť štandardné prostriedky vyjednávania,“ skonštatoval Sulík. Podľa neho by prezentovaný návrh zákona z dielne Siete a Mostu-Híd priniesol viac zla ako dobra.

Podľa návrhu zákona na predaj strategického majetku v oblasti obranyschopnosti a energetickej bezpečnosti, ktorý určí vláda nariadením, by mal byť potrebný súhlas vlády. Kabinet sa má pri vydaní stanoviska opierať o stanovisko Bezpečnostnej rady SR, ktorá by mala zabezpečiť do 90 dní vypracovanie podkladu o bezpečnostných rizikách a výhodách pre Slovensko.

Za rizikové môžu byť označené firmy z krajín mimo EÚ, NATO a OECD

Za bezpečnostné riziká sa podľa jedného z predkladateľov zákona Miroslava Beblavého (nezaradený poslanec, zakladateľ strany Sieť) bude považovať napríklad to, ak má byť kupcom strategického majetku štátna firma z krajín mimo EÚ, NATO a OECD. „Môže ísť aj o firmu, ktorej majitelia boli nejakým spôsobom v nedávnej minulosti kriminálne zásadne riešení,“ povedal Beblavý. Prezident ako vrchný veliteľ ozbrojených síl sa podľa poslanca bude môcť zúčastňovať na rokovaní vlády o prevode vlastníctva strategického majetku tak, ako mu to prislúcha z ústavy. O celom procese majú byť informovaní aj poslanci povereného výboru Národnej rady SR.

Podľa poslanca Beblavého bola inšpiráciou na vypracovanie návrhu zákona situácia v Slovenských elektrárňach, v ktorých chce spoločnosť Enel predať svoj podiel, pričom jedným z možných záujemcov o tento podiel je ruská spoločnosť Rosatom. Zákon má navrhovanú účinnosť od 1. decembra 2014 a má platiť pre všetky transakcie ukončené po tomto dátume.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať