Súd zamietol snahy o reštartovanie reaktorov v Japonsku

14. apríla 2015 12:08

Rozhodnutie súdu vo Fukui je v súlade s požiadavkami mnohých miestnych obyvateľov, podľa ktorých by veľké zemetrasenie mohlo reaktory opäť poškodiť a spôsobiť tak katastrofu podobnej tej z marca 2011 vo Fukušime.

Fukušima
Takto vyzerala atómová elektráreň v japonskej Fukušime takmer dva a pol roka po tom, čo ju zdevastovala tsunami. (20. august 2013) SITA/AP

Japonský súd v utorok rozhodol, že dva jadrové reaktory na západe Japonska ostanú mimo prevádzky. Odmietol tak povolenie zo strany japonského regulačného úradu pred ich plánovaným spustením neskôr v tomto roku. Rozhodnutie súdu vo Fukui nariaďuje prevádzkovateľovi Kansai Electric Power Co., že nesmie reštartovať reaktory číslo 3 a 4 v elektrárni Takahama v prefektúre Fukui, kde sa nachádza asi desiatka reaktorov. Tento verdikt by mohol oddialiť plány Japonska na návrat k jadrovej energii. Všetkých 48 japonských jadrových reaktorov je momentálne odstavených.

Obavy miestnych

Rozhodnutie súdu je v súlade s požiadavkami mnohých miestnych obyvateľov, podľa ktorých by veľké zemetrasenie mohlo reaktory opäť poškodiť a spôsobiť tak katastrofu podobnú tej z marca 2011 vo Fukušime. Masívne zemetrasenie a následné cunami tam vtedy vyradili z funkcie chladiace systémy reaktorov a spôsobili únik veľkého množstva radiácie do prostredia.

Pozrite sa, čo spôsobilo zemetrasenie a cunami v roku 2011 v atómovej elektrárni Fukušima:

Fotoalbum k článku:

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?