Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MOL
Ilustračné foto SITA/AP
4. júna 2015 13:34 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Súd EÚ rozhodol, že MOL nemusí vrátiť štátnu pomoc

Súdny dvor EÚ vyniesol konečný verdikt v spore, v ktorom Európska komisia žiadala od Maďarska vrátiť štátnu pomoc vo výške zhruba 100 mil. eur

Maďarský ropný koncern MOL nemusí vrátiť štátnu pomoc vyše 100 mil. eur. Rozhodol o tom vo štvrtok Súdny dvor Európskej únie (ECJ). Povinnosť vrátiť pomoc pôvodne uložila podniku Európska komisia. Tá v júni 2010 rozhodla, že MOL v rokoch 2008 a 2009 využíval neoprávnenú štátnu pomoc vo forme nižších ťažobných poplatkov, než aké platili v Maďarsku jeho konkurenti.

Rozhodnutie zvrátil v roku 2013 Všeobecný súd Európskej únie, ktorý je druhým najvyšším súdnym tribunálom v EÚ. Regulačné úrady EÚ totiž podľa súdu nepreukázali, že MOL čerpal ekonomické výhody na úkor konkurentov. Proti rozhodnutiu sa bruselská komisia odvolala, jej podanie však ECJ zamietol. „Súdny dvor zamieta odvolanie komisie v celistvosti,“ uviedol vo vyhlásení najvyšší súdny tribunál EÚ.

Členom skupiny MOL je aj slovenská rafinérsko-petrochemická skupina Slovnaft. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, a. s. ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame