Súčasná štruktúra vedenia regulátora sa meniť nebude

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
NR SR
Národná rada SR SITA

Poslanci Národnej rady SR sa s návrhom opozičných poslancov za SaS nestotožnili a novely energetických zákonov neposunuli ani len do druhého čítania.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) nečakajú v najbližšom čase výraznejšie zmeny v štruktúre vedenia. Teda také zmeny, ktoré navrhovali opoziční poslanci za stranu SaS Karol Galek, Jana Kiššová a Miroslav Ivan. Poslanci za SaS cez novely energetických zákonov navrhovali zrušiť súčasnú štruktúru vedenia regulačného úradu a zaviesť novú. Plénum Národnej rady SR sa však s návrhom opozičných poslancov nestotožnilo a novely zákonov neposunulo ani len do druhého čítania.

Závislosť odvolacieho orgánu

Hlavným cieľom zmien malo byť dosiahnutie väčšej transparentnosti procesu regulácie v sieťových odvetviach, zdôvodňovali svoje kroky poslanci. V prvom rade chceli dosiahnuť to, aby sa Regulačná rada, ktorá v súčasnosti pôsobí na ÚRSO a slúži ako odvolací orgán, zrušila a zaviedla by sa rada ako samotný nezávislý kolektívny orgán oddelený od úradu. “Súčasná právna úprava Regulačnej rady ako odvolacieho orgánu nenapĺňa požiadavku nezávislosti odvolacieho orgánu, ktorý by mal byť porovnateľný s nezávislosťou súdov. Dôvodom je, že predseda úradu organizačne riadi úrad a sú mu všetci ostatní zamestnanci úradu prísne podriadení a povinní plniť uložené služobné úlohy s poukazom na zákon o štátnej službe,“ myslia si poslanci. Podľa nich najmarkantnejšie sa závislosť odvolacieho orgánu prejavuje v konaniach o uložení pokuty, kde na prvom stupni rozhoduje vecne príslušný útvar ÚRSO organizačne a štátnozamestnanecky podriadený predsedovi úradu a o odvolaní rozhoduje sám predseda úradu.

Chceli zrušiť funkciu predsedu

Návrhom zákona chceli poslanci taktiež zrušiť funkciu predsedu ÚRSO. Toho by nahradilo predstavenstvo úradu s troma členmi. “Zmena z monokratického na kolektívny orgán je vyvolaná najmä potrebou zaistiť, aby v úrade s tak rozsiahlymi právomocami v jednom z najdôležitejších sektorov národného hospodárstva bola obmedzená miera subjektívneho riadenia a odborných a riadiacich chýb, ktoré by mohli zásadným spôsobom ovplyvniť fungovanie sektoru,“ dodali poslanci, podľa ktorých model monokratického vedenie nie je v súlade s európskou legislatívou. Člen predstavenstva nemohol byť podľa návrhu poslancov zároveň aj členom novej rady.

Na politiku nereagujú

Regulačný úrad nechcel iniciatívu opozičných poslancov komentovať. “Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ako nezávislý úrad zásadne nekomentuje politické vyjadrenia,“ uviedol prednedávnom pre portál vEnergetike.sk hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Snahy bývalého ministra

Zo strany SaS nejde o prvý krok voči vedeniu ÚRSO. Proti predsedovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi podnikala strana kroky už počas vlády Ivety Radičovej, ktorej bola súčasťou. Vtedajší minister hospodárstva Juraj Miškov sa viacerými spôsobmi snažil zmeniť pomery na regulačnom úrade. Ani jeden mu však počas zhruba dvoch rokov ministrovania nevyšiel. Aj vtedy bola SaS presvedčená, že ÚRSO pod vedením Holjenčíka a s takou štruktúrou vedenia, akú mal, je málo transparentný a nezávislý.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví