Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pavlis
Minister hospodárstva Pavol Pavlis SITA
17. septembra 2014 15:08 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Sú za zníženými dodávkami plynu technické problémy?

Minister hospodárstva Pavol Pavlis tvrdí, že je to oficiálne stanovisko ruskej firmy Gazprom.

Za zníženými dodávkami zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko sú vraj iba technické problémy. „Ide o technický problém. Je to oficiálne stanovisko Gazpromu,“ povedal na stredajšej tlačovej besede minister hospodárstva Pavol Pavlis. Na Slovensko naďalej prúdi o zhruba štvrtinu menej plynu, ako býva zvykom. „Dodávky plynu však stále presahujú spotrebu na Slovensku,“ doplnil Pavlis. Spotrebitelia všetkých kategórií sa tak podľa neho nemusia obávať o svoje dodávky plynu.

Zatiaľ bez reverzu

Zatiaľ nie je podľa ministra Pavlisa potrebné siahnuť po reverzných tokoch plynu, ktoré máme s Rakúskom a Českou republikou. „V prípade, ak by boli dodávky krátené o 50 % a viac, tak by sa spustili zo dňa na deň spomínané reverzné toky,“ dodal Pavlis. Ak by sme však začali odoberať plyn zo západu, mohlo by to podľa neho mať negatívny vplyv na ceny plynu pre slovenských spotrebiteľov. „Tá prepravná trasa je totiž drahšia. Ale presné číslo vám nepoviem,“ konštatoval Pavlis. Z Českej republiky v súčasnosti vieme dopraviť 67 miliónov metrov kubických plynu denne a z Rakúska 23 miliónov metrov kubických.

Kľudní plynári

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v stredu evidoval zníženie dodávok plynu na úrovni približne 23 %. Slovenskí plynári však situáciu nepovažujú za dramatickú. „Naďalej vieme zabezpečiť stabilné dodávky pre všetkých svojich zákazníkov,“ povedal pre agentúru SITA hovorca SPP Peter Bednár. Plynári evidujú znížené dodávky už týždeň. Koncom minulého týždňa im denne prichádzalo z Ruska cez Ukrajinu zhruba o 10 % plynu menej.

Rusi hovoria o dodatočných objemoch

Generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller vo svojom stanovisku k nižším dodávkam plynu uviedol, že išlo o takzvané dodatočné objemy. „Niet pochýb o tom, že potom, ako sme doplnili požadované objemy plynu do našich rezervných skladov, budeme schopní splniť ďalšie požiadavky našich európskych zákazníkov,“ uviedol Miller. Gazprom podľa jeho slov poskytuje stabilné denné dodávky do Európy, ktoré sú v súlade so zmluvnými záväzkami spoločnosti. Ruský energetický gigant tvrdí, že v tomto roku plne uspokojí dopyt po plyne, a to ako v Rusku tak i v zahraničí. Spoločnosť zvýši plynové injekcie do podzemných zásobníkov plynu na 72 miliárd metrov kubických.

Zadné vrátka

Slovensko sa v prípade potreby bude spoliehať aj na diverzifikačnú zmluvu, ktorú má SPP uzavretú s nemeckou firmou E.ON Ruhrgas. Na základe tejto zmluvy nám nemecký podnik dodá v prípade krízy 500 miliónov metrov kubických plynu ročne. V prípade núdze by nás mali zachrániť aj zásoby plynu, ktoré máme uskladnené v zásobníkoch. Zásobníky plynu sú už takmer naplnené. Slovenskí spotrebitelia by mali podľa ministra Pavlisa aj v prípade úplného odstavenia plynu z Ruska na Slovensko vydržať bez problémov šesť mesiacov.

Plynovú krízu sme už zažili

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies