Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE
Ilustračné foto Sailom/freedigitalphotos.net
27. júna 2013 7:53 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Štvrtina elektriny na svete bude z obnoviteľných zdrojov

Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov počas nasledujúcich piatich rokov celosvetovo narastie o 40 % a predbehne zemný plyn. Vyplýva to zo správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) zverejnenej v stredu.

„Obnoviteľné zdroje energie stále viac dokazujú svoju hodnotu v porovnaní s výrobou z fosílnych palív,“ povedala na fóre v New Yorku výkonná riaditeľka IEA Maria van der Hoevenová. Podľa najnovších strednodobých odhadov agentúry vďaka poklesu nákladov na výrobu elektriny s pomocou vetra, slnka, vody a z iných zdrojov ich podiel na svetovej produkcii do roku 2018 narastie z približne 20 % v roku 2011 na takmer 25 %. Obnoviteľné zdroje tak predbehnú zemný plyn a do roka 2016 by mali mať aj dvakrát tak veľký podiel na trhu ako atómová energia.

Za dvoma tretinami nárastu budú podľa IEA stáť krajiny mimo Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), pričom najväčšie prírastky sa očakávajú v Afrike a Ázii. Agentúra predpokladá, že Čína, ktorá je vďaka vládnym dotáciám a prístupu k lacnému kapitálu ďaleko pred ostatnými krajinami, do roku 2018 zvýši svoje obnoviteľné kapacity o 750 terawatthodín (TWh). Veľký nárast by však mali nastať aj na strane USA, Brazílie, Indie a Nemecka. Vývoj však bude naďalej závisieť od vládnych politík a lokálnych predpisov, ktoré by mali rast výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov podporovať.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame