Štvrtina elektriny na svete bude z obnoviteľných zdrojov

27. júna 2013 7:53

Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov počas nasledujúcich piatich rokov celosvetovo narastie o 40 % a predbehne zemný plyn. Vyplýva to zo správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) zverejnenej v stredu.

OZE
Ilustračné foto Sailom/freedigitalphotos.net

„Obnoviteľné zdroje energie stále viac dokazujú svoju hodnotu v porovnaní s výrobou z fosílnych palív,“ povedala na fóre v New Yorku výkonná riaditeľka IEA Maria van der Hoevenová. Podľa najnovších strednodobých odhadov agentúry vďaka poklesu nákladov na výrobu elektriny s pomocou vetra, slnka, vody a z iných zdrojov ich podiel na svetovej produkcii do roku 2018 narastie z približne 20 % v roku 2011 na takmer 25 %. Obnoviteľné zdroje tak predbehnú zemný plyn a do roka 2016 by mali mať aj dvakrát tak veľký podiel na trhu ako atómová energia.

Za dvoma tretinami nárastu budú podľa IEA stáť krajiny mimo Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), pričom najväčšie prírastky sa očakávajú v Afrike a Ázii. Agentúra predpokladá, že Čína, ktorá je vďaka vládnym dotáciám a prístupu k lacnému kapitálu ďaleko pred ostatnými krajinami, do roku 2018 zvýši svoje obnoviteľné kapacity o 750 terawatthodín (TWh). Veľký nárast by však mali nastať aj na strane USA, Brazílie, Indie a Nemecka. Vývoj však bude naďalej závisieť od vládnych politík a lokálnych predpisov, ktoré by mali rast výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov podporovať.Čo si o tom myslíte?