Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo radiátor
Niektoré teplárenské spoločnosti plánujú ceny tepla znižovať. FreeDigitalPhotos.net
3. októbra 2017 16:10 TeploAktuality od vEnergetike.skSITA

Štvrtá generácia vykurovania sa blíži. Teplári budú dodávať aj chlad.

Nové koncepty centrálneho zásobovania teplom a chladom s využívaním rôznych foriem energie, ktoré v meste vznikajú, vrátane odpadového tepla, sa objavujú v najnovších návrhoch európskych energetických politík.

Slovenskí výrobcovia tepla sa pripravujú na štvrtú generáciu vykurovania. Tá by mala byť základom budúcich inteligentných miest. „Štvrtá generácia bude charakteristická popri dodávke tepla aj dodávkou chladu z centrálnych zdrojov s kombinovanou výrobou a maximálnym využívaním obnoviteľných zdrojov energie,“ uviedol na odbornej konferencii predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislav Janiš.

Posun medzi prvou a druhou generáciou znamenal podľa teplárov zavedenie efektívnej kombinovanej výroby elektriny a tepla vo veľkých spaľovniach, v tretej generácii, to znamená v súčasnosti, pribúda využitie technológií skladovania tepla, odpadového tepla z priemyselných výrobní, začínajú sa efektívne využívať obnoviteľné zdroje ako biomasa, teplo zo solárnych panelov a geotermálna energia. „Systémy centrálneho zásobovania teplom a chladom budú zohrávať v budúcej ére smart city ešte významnejšiu úlohu, ako je tomu dnes,“ myslí si Janiš.

Nové koncepty centrálneho zásobovania teplom (CZT) a chladom s využívaním rôznych foriem energie, ktoré v meste vznikajú, vrátane odpadového tepla, sa objavujú v najnovších návrhoch európskych energetických politík. „Slovensko by sa malo nimi inšpirovať. Podstatou bude tiež využívanie „odpadového“ tepla priamo z domácností a z komerčnej sféry, vďaka čomu sa zníži miera plytvania energiou,“ zhrnul na konferencii vývoj v oblasti komunálneho zásobovania teplom profesor a vedúci Výskumného centra CZT štvrtej generácie v Dánsku Henrik Lund.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame