Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Drevo teplo vykurovanie
Ilustračné foto pixabay.com
20. augusta 2017 15:09 TeploAktuality od vEnergetike.skSITA

Studenšie zimy nás nútia spotrebovať viac tepla

Náklady za teplo na jeden byt sa pohybujú na úrovni 652 eur.

Na Slovensku sa spotrebuje z roka na rok viac tepla. Podľa očakávaní Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v minulom roku sa skutočná dodávka tepla slovenským spotrebiteľom pohybovala na úrovni 14 600 gigawatthodín tepla. Rok predtým to pritom bolo 14 tisíc gigawatthodín a v roku 2014 niečo vyše 13 tisíc gigawatthodín. Za miernym nárastom spotreby tepla vidí regulačný úrad studenšie roky.

Výroba a dodávky tepla

Teplárenské spoločnosti vyrábali vlani teplo najmä prostredníctvom zemného plynu. Jeho podiel bol na úrovni 57 %. Biomasa mala na výrobe tepla 20-percentný podiel, uhlie 17-percentný a bioplyn vyše 4-percentný podiel. Na trhu s dodávkami tepla pôsobilo vlani 338 dodávateľov. Najväčší podiel na trhu si udržali veľké štátne teplárenské spoločnosti. Bratislavská tepláreň mala vlani na trhu 23-percentný podiel, Tepláreň Košice 22-percentný podiel a Žilinská teplárenská 13-percentný podiel. Prvú päťku uzatvára firma Veolia Energia Slovensko s 10-percentným podielom a Trnavská a Martinská teplárenská, ktoré dosiahli zhodne 7-percentný trhový podiel.

„V teplárenských systémoch s technológiou kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) bolo v minulom roku 2016 vyrobených 55 % tepla. Zvyšok regulovaného tepla sa vyrába samostatne v blokových a domových kotolniach,“ uviedol regulačný úrad vo svoje výročnej správe s tým, že obnoviteľné zdroje energie sa na dodávke tepla podieľali 20 %.

Náklady na teplo

Náklady za teplo na jeden byt sa znížili zo 716 eur v roku 2012 na 626 eur v roku 2015. Za minulý rok sa však očakáva mierny nárast, keď náklady jednej slovenskej domácnosti by mali dosiahnuť úroveň 652 eur. „Je to spôsobené studenším rokom 2016 oproti roku 2015. Keďže ceny tepla počas týchto dvoch rokov boli na približne rovnakej úrovni, nárast nákladov za teplo je spôsobený len klimatickými podmienkami, a teda väčšou spotrebou tepla na vykurovanie,“ konštatoval regulátor.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame